Uluslararası bağımsız denetim firması PwC tarafından hazırlanan raporda, ülkelerin satın alma gücü paritesi bazında gayrı safi yurt içi hasılaları için 2050 yılı tahminleri yapıldı ve 32 devletin dünya ekonomisini elinde tutacağı vurgulandı. Rapora göre Türkiye önemli bir sıçrama yaparak 2050 yılının en büyük 11'inci ekonomisi oluyor.

Raporda Çin'in ABD'yi geride bırakacağı belirtiliyor. Ayrıca 2050 yılında Hindistan da ABD'yi geride bırakarak 2. sıraya yükselebilir. 

Raporda Türkiye'nin bir çok ülkeyi geçtiği gözleniyor. Diğer ülkeler de şöyle sıralanıyor; ''Endonezya, Japonya ve Almanya gibi ülkeleri geride bırakarak 4. sıraya ilerleyebilir. 2050 yılından önce dünyadaki en büyük yedi ekonomiden altısı gelişmekte olan ekonomiler arasında yer alabilir. Ekonomik reformlarda ilerleme kaydedilmesi durumunda Türkiye 2030 yılından önce İtalya'yı geride bırakabilir. Vietnam 2050 yılına en hızlı büyüyen ekonomi olarak 20. sıraya yükselebilir."

PwC'nin raporuna göre Türkiye, bazı yapısal reformları yaparsa 12. büyük ekonomi olabilir ve 2050'de 11. ekonomi olması da muhtemel. 

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.