Ekonomide İbre Tersine Döndü: Şirketler Konkordatodan Hızla Çıkıyor

Ekonomik saldırılara karşı direnç gösteren Türk ekonomisi yeniden büyük bir çıkış yakaladı. Yılın ilk çeyreğinde büyük bir atılım yapan Türk ekonomisindeki gelişmeler konkordatolu firmalarda da görülmeye başlandı. Buna göre konkordatodan kurtulan şirketler azalırken, yeni konkordato müracaatları düştü.

Ekonomide İbre Tersine Döndü: Şirketler Konkordatodan Hızla Çıkıyor

Ekonomide İbre Tersine Döndü: Şirketler Konkordatodan Çıkışlar Hızlandı

Geçen sene Türkiye ekonomisinde görülen dalgalanmalar sebebiyle finansal düzenlerinde bozulma yaşayan ve borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayan firmalar konkordato ilan etmeye başlamıştı. Bankaların kredi yapılandırma çalışmaları, konkordato sürecinde olumlu yönde değişikliğe sebep oldu ve konkordatoda “dengelenme” sürecine girildi. Yeni konkordato müracaatlarının sayısı azaldı. Çıkışlarda ivmeli bir artış söz konusu. En fazla konkordato müracaatı 2018 yılının son çeyreğinde yaşanmıştı.

2019 yılının ilk çeyreğinde yeni konkordato başvuruları, 2018 yılının son üç ayındaki müracaat sayısının 3’te birine kadar düştü. Bu aylar ayrıca, bankaların kredi yapılandırma çalışmaları sayesinde konkordatodan çıkışların hızlandığı bir zaman oldu. Yeni müracaatların azalması ve çıkışların artmasıyla konkordatolu firma sayısında da gerileme görülmeye başlandı. Önümüzdeki aylarda yeni müracaatların azalması ve çıkışların hızlanmasıyla konkordatolu firma sayısında önemli düşüşlerin yaşanması öngörülüyor.
 
Aylara Göre Konkordato Müracaatları şöyle:
 
Ekim 2018-457, Kasım 2018-483, Aralık 2018-326, Ocak 2019-167, Şubat 2019-165, Mart 2019-97, 12 Nisan 2019- 40
 
BORÇ YAPILANDIRMALARI İŞE YARADI
 
2018 senesinin son üç ayında 7 dev banka, konkordatolu firmaların kredi borçlarının yapılandırılması noktasında çalışma başlatmış, 2019 yılı başında banka temsilcilerinden oluşan “konkordato heyeti” kurulmuş ve heyet tarafından konkordatolu firmalarla görüşmelere başlanmıştı. Heyet tarafından her gün 5-6 firma ile müzakereler yapılarak, firmaların mali durumları analiz edilmiş, borç ödeme niyetleri araştırılmış, borç ödeme niyetinde olan iyi niyetli firmalara mali durumlarına en uygun çözüm yolları sunulmaya başlanmıştı. Konkordato heyet çalışmaları sayesinde, kredi yapılandırma süreçlerine hız ve etkinlik kazandırılması sağlanmıştı.
 
Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR