Yaklaşık 14 milyar doları geçmesi tahmin edilen maliyetiyle "dünyanın en pahalı" Dünya Kupası unvanını alacak olan 2018 FIFA Dünya Kupası, toparlanma döneminin sürdüğü Rus ekonomisine büyük fayda getirecek.

AA muhabirinin aktardığı bilgilere göre, 870 milyar rubleyi (yaklaşık 14 milyar dolar) geçmesi tahmin edilen maliyeti ile hazırlıkları bitirilen turnuva için her biri en az 45 bin kişi kapasiteli toplam 12 stadyum inşa yada restore edildi.

Kupaya hazırlık dönemini içine alan 2013-2018'deki yatırım döneminde Rusya’nın GSYH'sine parasal olarak toplam 867 milyar rublelik büyüme ilave edildi. Uzmanlar, turizm ve altyapıdaki kalkınmanın da Rus ekonomisine ilerleyen 5 sene içinde senelik 150 ila 210 milyar rublelik ek katkı sunmasını tahmin ediyor.

Dünya Kupası hazırlıklarına dönük çoğu inşaat ve turizm sektörlerinde olmak üzere toplam 220 bin kişi istihdam edilirken, önümüzdeki 5 senelik dönemde şampiyona sayesinde senede ortalama 150 bin kişilik yeni istihdam alanı ve Rus hükümetine de senelik 20 ila 30 milyar rublelik ilave vergi geliri sağlanması tahmin ediliyor.

Rus hükümeti tarafından açıklanan değerlendirmelerde, 2013-2018 yılları arasında Dünya Kupası’na dönük yatırımlar sayesinde Rus ekonomisinin senelik yüzde 1 ek büyüme yaşaması düşünülüyor. Kupanın bir önceki ev sahibi Brezilya’nın ekonomisi Dünya Kupası sayesinde senelik yüzde 0,55’lik ek büyüme yaşamıştı.

Eski Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, bir süre önce gerçekleştirdiği açıklamada, Dünya Kupası’na dönük yatırımların olmaması durumunda yaptırımlar sebebi ile zor günler yaşayan ve ilk çeyrekte yüzde 1,1 büyüyen Rus ekonomisinin büyüme kaydetmeyi başaramayacağını açıklamıştı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.