Dolarda Hareketlilik Devam Ediyor! İbre Aşağı Yönde

Dün açıklanan enflasyon verilerinin ardından dolar, 5.24 üzerine yükselse de kalıcı olamadı. Kur kısa bir süre sonra gevşerken, TL, Asya piyasalarında değeri düşerken dolar karşısında gün sonunda pozitif seyretti ve 5.2170 seviyesinden günü kapadı.

Dolarda Hareketlilik Devam Ediyor! İbre Aşağı Yönde

Dolar kuru haftaya enflasyon verisinden etkilenerek hareketli bir şekilde giriş yaparken gün sonundabelirgin bir değer değişimi meydana gelmedi.

Merkez Bankası'nın para politikasında 2019 yılında veri odaklı bir yaklaşım izleyeceğini ifade etmesinin ardından dikkatler geçtiğimiz gün enflasyon rakamlarına çevrildi. Kötü hava koşulları sebebi ile gıda fiyatlarındaki yükselme başta olmak üzere aylık TÜFE yüzde 1.06 çıkarken beklentilerden fazla sapma yaşanmadı.

ENFLASYONLA MÜCADELE KAPSAMI

Yıllık TÜFE Ekim ayında giyim ve gıda fiyatları öncülüğünde, meydana gelen kur şokuyla beraber yüzde 25.24'e çıkmış, hükümetin enflasyonla topyekun mücadele kampanyasında aldığı önlemler ve YEP etkisiyle 2018 senesini yüzde 20.30 dolaylarında kapatmıştı.

Dolar/TL, geçtiğimiz gün 5.22 başladığı günden sonra enflasyon verisiyle 5.24 üzerini görse de daha sonra tekrar 5.23 seviyesine düştü.

Öğleden sonra Asya piyasalarında rupi öncülüğünde değer kaybedeb dolar, pariteye bağlı olarak TL karşısında da değer kaybetti. Dolar haftanın ilk günün 5.2172 ile kapatmasından sonra yeni günde de ibre aşağı yönlü.

5 Şubat sabahı dolar 5.2110, euro ise 5.9610 TL'den işlem görüyor. Piyasada bugün izlenecek bir veri akışı hali hazırda mevcut değil. Gözler iç ve dış siyaset ile birlikte jeopolitik risklerde.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz