Dolar Güne Nasıl Başladı? Euro Kaç TL? 16 Aralık 2019 Döviz Kurunda Güncel Fiyatlar

Dolar/TL, TCMB'nin son dört toplantıda arka arkaya yaptığı indirimlerle politika faizini toplamda 12 puan düşürerek 'ye çekmesinin ardından 5.80'in etrafında altında dar bantta seyrediyordu. Dolar/TL bu sabah güne 5.82 seviyesinin hemen altında başladı.

Dolar Güne Nasıl Başladı? Euro Kaç TL? 16 Aralık 2019 Döviz Kurunda Güncel Fiyatlar

16 Aralık 2019 Döviz Kurunda Güncel Fiyatlar

Bankacılar TL faizlerindeki düşüşe, S-400 alımının ardından ABD ile ilişkilere, Akdeniz’deki hidrokarbon arayışları nedeniyle AB ile ilişkilere yönelik endişelerin son dönemde arttığına dikkat çekiyorlar.

Jeopolitik gerginliklerin de riskler arasında yer aldığını belirten bankacılar, piyasada, “risklerin kısa vadede gerçekleşeceğine yönelik” bir fiyatlamanın tercih edilmediğini de söylüyorlar.

DOLAR: 5.821

EURO: 6.4823

ALTIN: 276.328

TCMB indirimin ardından her ne kadar sonraki adımların sınırlı olacağına yönelik mesajını kuvvetlendirse de, faiz indirimlerine de kapıyı tam olarak kapatmadı. Piyasada da faiz indirimlerinin devamı beklenirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise önümüzdeki yıl faizlerin tek haneye ineceğini söylüyor.

Bankacılara göre TL için önemli bir koruma kalkanı olarak görülen faizlerin düşüş eğilimi risklerin artması ya da gerçekleşmesi durumunda artık daha zayıf olacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz