Dolar Güne Nasıl Başladı? Euro Kaç TL? 13 Aralık 2019 Döviz Kurunda Güncel Fiyatlar

Dolar/TL, TCMB'nin 200 baz puanlık swap piyasalarında fiyatlanan tahmine paralel bir indirim yapması ardından her iki yönlü dalgalandı ancak tepkisi oldukça sınırlı kaldı. Dolar/TL bu sabah güne 5.79 seviyesinin hemen altında başladı.

Dolar Güne Nasıl Başladı? Euro Kaç TL? 13 Aralık 2019 Döviz Kurunda Güncel Fiyatlar

13 Aralık 2019 Döviz Kurunda Güncel Fiyatlar

Merkez Bankası (TCMB) yılsonu itibarıyla enflasyonun Ekim enflasyon raporunda verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğine dikkat çekerken, 2020 yılı için öngörülen dezenflasyon patikasına dair risklerin dengeli olduğuna işaret etti. Buna paralel olarak politika faizini 200 baz puan indirimle ’ye çekti.

DOLAR: 5.7802

EURO: 6.4566

ALTIN: 272.679

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “PPK metninde ufak değişiklikler var. Metinden TCMB’nin büyüme ve enflasyon konusunda iyimserliği artırdığını görüyoruz. Enflasyon konusundaki iyimserlik önemli” dedi ve ekledi:

“Ancak TL için çok daha önemli olan TCMB’nin önümüzdeki dönem faiz adımlarının daha da sınırlı olacağına yönelik söylemdi. TL’nin faiz indirimine karşın değer kazanmasındaki temel nedeninin PPK’daki bu metin değişikliği olduğunu düşünüyoruz. Çünkü TCMB faiz indirimlerinde artık daha da yavaşlayacağım diyor.”

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.

 

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri