Doğalgaz Fiyatları Düşüyor

Geçtiğimiz yılın son aylarında inen petrol fiyatları, Türkiye’nin doğalgaz faturasına yansıyacak. 300 dolar olan fiyat, 1 Nisan tarihinde 285 dolara kadar inecek.

Doğalgaz Fiyatları Düşüyor

İnen petrol fiyatları, Türkiye’nin doğalgaz faturasını da etkileyecek. 300 dolar olan fiyat, 1 Nisan tarihinde 285 dolara kadar inecek. Türkiye, senede 50 milyar metreküp doğalgaz alıyordu.

Doğalgazın tamamına yakın kısmı başta Rusya olmak üzere İran ve Azerbaycan’dan alınıyor. Bir miktar da Cezayir ve Katar’dan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithal ediyor. LNG’nin spot piyasa rakamlarının 360-370 dolar dolayında olduğu ifade ediliyor.

Doğalgaz fiyatına yansıyan temel unsur petrol… Petrol fiyatları yükseldikçe, doğalgaz rakamları da çıkıyor. Bununla birlikte Türkiye’nin ödediği fatura artıyor. Petrol rakamlarındaki yukarı ya da aşağı yönlü hareketlilik, doğalgaz fiyatlarını hemen etkilemiyor. 6 ay kadar geriden geliyor ve 3’er aylık zamanlarda fiyata yansıtılıyor. Bu kapsamda, geçtiğimiz yılın son aylarında inen petrol fiyatları, 1 Nisan tarihinde doğalgaz fiyatlarını etkileyecek. Ülke'nin, halen 300 dolar (her 1000 metreküp) düzeyinde olan ortalama ithalat fiyatının, 1 Nisan tarihinde  285 dolara kadar düşeceği öngörülüyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz