Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Dış Ticarette Artış Gözleniyor

Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketi'ne göre, yılın birinci çeyreğinde ihracat beklentisi bir önceki çeyreğe kıyasla 5,4 puan yükselerek 117’e çıktı.

Dış Ticarette Artış Gözleniyor

Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketi'ne göre, yılın birinci çeyreğinde ihracat beklentisi bir önceki çeyreğe kıyasla 5,4 puan yükselerek 117’e çıktı. İthalat Beklenti Endeksi ise 5,4 puan iniş yaparak 94,7 seviyesine geriledi. Ticaret Bakanlığı İhracat Beklenti

Endeksi, yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 5,4 puan yükselerek 117 seviyesine ulaştı. İthalat Beklenti Endeksi ise 5,4 puan azalarak 94,7’ye geriledi.

Ticaret Bakanlığı, bu yılın birinci çeyreğine dair Dış Ticaret Beklenti Anketi'ni açıkladı.

Açıklanan anket doğrultusunda, İhracat Beklenti Endeksi, birinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 5,4 puan artış gösterdi. Geçen senenin dördüncü çeyreğinde 111,6 olan endeks, birinci çeyrekte 117 seviyesine yükseldi. Söz konusu endeks geçen senenin aynı dönemine kıyasla 4,5 puan artış yaptı.

Birinci çeyrekte İhracat Beklenti Endeksi'ni "Şu Anda Kayıtlı İhracat Sipariş Düzeyi" yayılım endeksi olumsuz etkilerken, diğer

yayılımların 100'den büyük olması nedeniyle endeksi pozitif etkiledi.

 

İTHALAT BEKLENTİ ENDEKSİ DÜŞTÜ

İthalat Beklenti Endeksi, yılın birinci çeyreğinde dördüncü çeyreğe kıyasla 5,4 puan düşüş gösterdi. Geçen senenin dördüncü çeyreğinde 100,1 olan endeks, bu yılın birinci çeyreğinde 94,7 seviyesine geriledi. Endeks geçen senenin aynı dönemine kıyasla da 20,3 puan iniş gösterdi.

İthalat Beklenti Endeksi'ni "Birim İthalat Fiyatı Beklentisi"ne yayılımı pozitif yönde olurken, diğer yayılımlar endeksi negatif etkiledi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR