Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 Müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya’da gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada tarıma özel bir yer ayırırken şeker pancarı üreticisini mutlu edecek iki müjde bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 Müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 Müjde

Konuşmasında pancar üreticilerine ayrı bir yer ayıran Cumhurbaşkanı Erdoğan önce Nişasta Bazlı Şeker kotasını yapacakları değişiklik ile yüzde 2,5 olarak uygulayacaklarını ve şeker pancarı alım fiyatını 235 tondan 300 tona yükseldiğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİLER

Şeker pancarı alım fiyatlarının bir önceki yıla nazaran yüzde 27,7 oranında yükselmesi tören alanındaki pancar üreticilerince alkışlarla kutlanırken, PANKOBİRLİK yaptığı açıklamayla üretici ortakları için Cumhurbaşkanı'na teşekkür etti. 

GENEL BAŞKAN AÇIKLAMA YAPTI

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi: "Biz bütün yatırımcıların, sektördeki bütün işletmelerin iyi niyetinden, samimiyetinden eminiz. Ancak, güven tedbire mani değildir. Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklama ile pancar hasadının başlamasına kısa bir süre kala pancar üreticisinin ne olacak endişesini ortadan kaldırıp, pancar üreticisinin yüreğine su serpmekle kalmadı, açıkladığı 300 liralık alım fiyatı ile pancar üreticisini piyasaya da ezdirmedi. Cumhurbaşkanımız, verdiği diğer müjde ile yani NBŞ kotalarının yüzde 2,5 olarak uygulanacağı açıklaması ile de güvenilir ve sağlıklı gıda ile ülke insanımıza, pancar şekeri pazarını koruyarak da pancar üretiminin sürdürülebilirliğine dolayısıyla da pancar üreticisine sahip çıktı. Pancar üreticileri olarak makamlarına teşekkürü borç biliyor, şükranlarımızı arz ediyoruz."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMASINDA ŞU İFADELERE YER VERDİ:

"Tünelin ve barajlarının önemli bir kısmını tamamladık. Sulama tesisleriyle ilgili hazırlıklarımız sürüyor. Bu yatırımlarla yaklaşık 600 bin dekar araziyi sulamaya açmayı hedefliyoruz. Şeker kotalarını yeniden düzenleyerek nişasta bazlı şeker oranını yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürmüştük. Bu yılın sonunda oranı yüzde 2,5'e kadar indiriyoruz. Böylece çiftçilerimize 1,5 milyon ton ilave pancar kotası sağladık. Bu yıl, pancar üretiminde yüzde 11 artış bekliyoruz. Pancar alım fiyatını da bu yıl için ton başına 235 liradan 300 liraya yükseltiyoruz. Hayırlı olsun. Allah bereketini versin."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR