Türkiye'de üretimi 1933 senesinde mevzuata bağlanan kenevir, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 29 Eylül 2016'da yayınladığı Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile izne tabi kültür bitkisi statüsüne alındı.

Yönetmelikle 18 olan il sayısı 19'a yükseldi. Şanlıurfa çıkarılıp Bartın ve Karabük illeri ilave edilerek Amasya, Antalya, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 şehirde bakanlığın izniyle kenevir üretilmesine karar verildi. Üretimi gerçekleştirilecek şehirlerde çiftçiler üretim yapılabilecek olmasını ve Türkiye ekonomisine katkısı nedeni ile pozitif karşılandı.

4 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Nüfus artışına ve pek çok ülkede kullanımının serbest olmasına paralel bir şekilde kenevir pazarı hızlı bir şekilde genişliyor. Kenevir bitkisinden lif ile kağıt ve yakacak hammaddesi elde edilirken, tohumu ise ilaç, yağ ve kuş yemi olarak kullanılıyor. Grand View Research raporuna göre, 36 ülkede üretimi olan endüstriyel kenevirin 2017 senesinde 4 milyar dolar olan parasal büyüklüğünün 2025 senesinde 11 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Dünyanın en büyük kenevir üreticileri ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere olarak sıralanıyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.