Vatandaşa, 31 Mart 2018 tarihinden öncesine ait vergi, prim, trafik cezası gibi borçlar için yapılandırma hakkı veren af yasası, Mayıs'ta yürürlüğe girmişti. 18 Mayıs'ta başlayan başvuru süresi 27 Ağustos'ta, ilk taksit ödeme süresi de 1 Ekim'de sona ermişti. Bu ilk dönemde peşin ödemeye borç tutarında yüzde 90 indirim fırsatı verilmişti. Hali hazırda süren ikinci taksit ödemelerinde ise süre 30 Kasım'da sona eriyor.

ANAPARADAN İNDİRİM

Birinci taksiti zamanında yatırn vatandaşlar, kalan taksit tutarının tamamını ikinci taksit döneminde peşin öderse, hesaplanan enflasyon farkının yüzde 50'si alınmayacak. Trafik gibi idari para cezalarının 'aslından' ise yüzde 12,5 oranında indirim fırsatı olacak. Yapılandırmanın bozulmaması ve hakkın yanmaması için ise ilk iki taksitin zamanında ve eksiksiz ödenmesi zorunlu.

İLKİNİ KAÇIRANLAR...

İlk iki taksidi zamanında yatıramayanlar tüm hakkını kaybediyor. Böylece, ödeme nispetinde kalkan haciz geri geliyor, başka bir muafiyet varsa hak kaybediliyor. 1 Ekim tarihinde biten ilk taksit ödeme döneminde peşin ödeme seçeneğini tercih etmekle beraber, 15 Ekim'e kadar ödeme yapamayanlar da borçlarını 30 Kasım'a kadar ödeyip yüzde 50 indirim alabilir.

KAPSAMDA OLAN BORÇLAR

Yasaya göre; sigorta primi borçları, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta prim borçları, 31 Mart 2018 tarihinden önce bitirilmiş olan inşaatların asgari işçilikten dolayı çıkmış olan fark prim borçları, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı, idari para cezaları ve Bağ-Kur borçlarının tamamı yapılandırma bünyesine giriyor.

KAÇ KİŞİ FAYDALANACAK?

119,2 milyar lira vergi borcu olan 9,8 milyon kişi, 64,3 milyar lira prim borcu bulunan 5,5 milyon kişi, 3,9 milyar lira öğrenim kredisi borcu olan 300 bin öğrenci ve çeşitli kalemlerde ceza borçları bulunan milyonlarca vatandaş, düzenlemeden faydalanabilecek.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.