BDDK, Banka Gibi Çalışan İzinsiz Bir Şirket İçin Suç Duyurusunda Bulundu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, "Eurobank Kos. SH. A." unvanını kullanan şirketin faaliyet izni olmadığı halde bankacılık faaliyetinde bulunması nedeniyle savcılığa başvurdu.

BDDK, Banka Gibi Çalışan İzinsiz Bir Şirket İçin Suç Duyurusunda Bulundu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'dan yapılan açıklamaya göre, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu'nda düzenlenen faaliyetlerde bulunulabilmesi için kurumdan gerekli izinlerin alınmasının zorunlu olduğu belirtildi.

Bu zorunluluğa uyulmadan faaliyette bulunulmasının anılan kanunlar çevçevesinde suç olarak düzenlendiği hatırlatıldı.

Açıklamada, "Bu bağlamda, son dönemde 'Eurobank Kos. SH. A.' unvanını kullanan bir şirketin teminat mektubu düzenlemek suretiyle bankacılık faaliyetinde bulunduğu, ayrıca belgelerinde ve internet sitesinde bankacılık, finansal kiralama ve faktoring işlemleri yaptığı ve kredi kartı çıkardığı izlenimi uyandıran söz ve deyimleri kullandığı tespit edilmiş olup, kurumumuza başvuruda bulunan ya da kurumumuz tarafından faaliyet izni verilen böyle bir banka, kart çıkaran kuruluş ya da finansal kiralama veya faktoring şirketi bulunmamaktadır." açıklamasında bulundu.

Söz konusu şirket yetkilileri hakkında Cumhuriyet başsavcılığına başvuruda bulunulduğu belirtilen açıklamada, izinsiz faaliyette bulunduğu tespit edilen benzer kişiler hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı belirtildi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri-->