39 Türk Firmasından Çin'e Antep Fıstığı İhracatı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Yoğun temaslarımız kapsamında Antep fıstığı ihracatına engel olan bürokratik ve teknik engeller de aşıldı, Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından ülkemiz Antep fıstığının Çin’e ihracatına izin verildi" açıklamasında bulundu

39 Türk Firmasından Çin'e Antep Fıstığı İhracatı

39 Türk Firmasından Çin'e Antep Fıstığı İhracatı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Pekin ziyareti esnasında uzun sürenin ardından 25 ton Türk kirazının Çin'e girdiğini açıkladığını anımsatarak, "Yoğun temaslarımız doğrultusunda Antep fıstığı ihracatına engel olan bürokratik ve teknik engeller de aşıldı, Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından ülkemiz Antep fıstığının Çin’e ihracatına izin verildi." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lideliğinde düzenlenen Çin ziyaretindeki temaslar meyvelerini vermeye başladı.

Söz konusu temaslar ve EXPO 2019 Pekin'deki Türkiye Milli Günü açılışı nedeniyle Çin'de bulunan Pekcan, uzun süredir ilk kez Türkiye'den Çin'e 25 ton kirazın ihraç edildiğini açıklamış, sebze-meyve, deniz ve süt ürünlerinde de gerekli izinlerin çıkacağı hakkındaki beklentilerini dile getirmişti.

Konu hakkında soruları yanıtlayan Pekcan, uzun zamandır Çin'e Antep fıstığı ihracatına engel olan bürokratik ve teknik engellerin aşıldığını söyleyerek ihracat izninin çıktığının müjdesini verdi.

Pekcan, Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Kontrol, Denetim ve Karantina Genel İdaresi arasında "Türkiye’den Çin’e İhraç Edilen Antep fıstığı İçin Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü" nün 3 Eylül 2016'da imzalandığını hatırlatarak, "Söz konusu protokole bağlı teknik şartların yerine getirilememesi sebebiyle Çin’e Antep fıstığı ihracatımız resmi olarak başlayamamıştı. Bakanlık olarak söz konusu husus Çin makamları nezdinde her fırsatta dile getirdik." şeklinde konuştu.

39 FİRMA ÇİN'E ANTEP FISTIĞI SATABİLECEK  

Pekcan, bu güzel gelişme neticesinde Antep fıstığı ihracatçılarına 2,8 milyar dolarlık yeni bir pazar açılmış olduğunu söylyerek, şu an itibarıyla teknik koşulları karşılayan 39 firmanın Çin’e Antep fıstığı satabileceğini aktardı.

Firma sayısının yükselmesi için üretici ve sanayicilerin koşullarını iyileştirmeleri gerektiği üzerinde duran Pekcan, ihracatçılara pazara giriş belgesi, fuar katılımı, yurt dışı birim kurulumu, marka ve tanıtım destekleri gibi birçok konuda destek olacaklarını vurguladı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR