Emtia piyasasında işlem gören 18 ürünün fiyat hareketlerinden toplanan raporlara göre, doların değer kazanması ve ticaret savaşı sorunları emtia piyasasında pek fazla ürün, geçtiğimiz sene değer kaybetti. Emtia grubu araçlarından 14 ürünün yatırımcısına kaybettirdiği 2018 yılında, yalnızca 4 ürün yatırımcısını sevindirdi. Kakao, mısır, paladyum ve buğday geçtiğimiz sene yatırımcısının yüzünü güldürürken, şeker, kahve, platin, altın, pamuk, soya fasulyesi, çinko, bakır, gümüş, alüminyum, kurşun, nikel, brent petrol ve doğal gaz ise yatırımcısına istenileni vermedi.

Emtia piyasasında geçiğimiz sene yatırımcısına en fazla kazandıran ürün yüzde 27,6 ile kakao oldu. Geçen yıl Batı Afrika'da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde yol izlemesi ve yağışların düşük kalması kakao fiyatlarında yükselişe yol açtı. Düşük yağışlar sebebiyle kakao kalitesi de beklentilerin altında gerçekleşti.

PALADYUMUN ONS FİYATI, 16 SENE ARADAN SONRA ALTININ ONS FİYATINI GEÇTİ

Emtia piyasasında yatırımcısının yüzünü güldüren ürünler arasında kakaoyu,yüzde 19,3 ile paladyum, yüzde 17,8 ile buğday ve yüzde 6,9 ile mısır takip etti. Paladyumun ons fiyatı, 2002 yılından şimdiye kadar ilk kez geçtiğimiz sene altının ons fiyatını aştı. Paladyumun ons fiyatı, 5 Aralık 2018'i 1.238,64 dolarla kapatmıştı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.