Veliler Bu Sorunun Cevabını Merak Ediyor: Okula Başlama Yaşı Ne Olacak?

Önümüzdeki yıl okula başlama yaşının ne olacağı veliler tarafından en çok merak edilen konular arasında. Peki konu ile ilgili mevzuatta ne yazıyor?

Veliler Bu Sorunun Cevabını Merak Ediyor: Okula Başlama Yaşı Ne Olacak?

Gelecek hafta okulların kapanmasıyla beraber 2019-2020 eğitim-öğretim senesinde 1. sınıfa başlayacak çocukların aileleri için de telaş başlamış olacak. Fakat ailelerin en fazla merak ettikleri ise çocukların okula başlama yaşının ne olacağı.

60-66 AY BELİRSİZLİĞİ

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'a açıklamalar yapan Kemal Kılıçdaroğlu'nun eğitim danışmanı Ali Taştan mesele ile alakalı; "287 sayılı yasa ile okula başlama yaşı olarak 60 ay tespit edildi. Oysa yönetmelik ve bağlı genelgelerle kanuna aykırı bir şekilde okula başlama yaşı 66 aya çıkarıld. Yani kanuna göre 60 aylık çocuklar, yönetmeliğe göre ise 66 aylık çocuklar okula başlayacak” dedi. Bakan Selçuk’un okula başlama yaşını 69 aya çıkartacaklarını ifade ettiğini anımsatan Taştan, “2018-2019 öğretim senesinin sonu gelmesine karşın herhangi bir düzenleme yapılmadı. İlkokula kayıtlar başlamadan kanunda ve yönetmelikte değişiklik yapılarak bu durum geç kalmadan düzeltilmelidir." sözlerine yer verdi.

MEVCUT SİSTEM NE DİYOR

60-66 aylık olan çocuklar velinin istemesi durumunda okula başlayabilir. 66, 67 ve 68 aylık çocukların okula başlamaları velinin okul müdürlüğüne vereceği dilekçe ile ertelenebilir. 69, 70 ve 71 aylık çocukların ise okula başlamaları doktor raporuyla okul müdürlüğüne başvurmalarıyla ertelenebilir.

66 ay ve üstü olan çocukların kayıtları e-okul sisteminde görülecek. Otomatik olarak e-okul sistemi bu çocukları evlerine en yakın okula kaydını yapar.

Bakanlık kesin bir tarih vermese de genel olarak okulların kapandığı tarihlerde bu bilgileri e-okul sistemi üstünden kamuoyu ile paylaşılıyor.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Eğitim Haberleri