Standart Sapma Nedir?

Standart sapma nedir ne işe yarar? Standart sapma hesapla? Standart sapma soruları? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Standart Sapma Nedir?

Standart Sapma Nedir? Standart Sapma Nasıl Hesaplanır?

Standart sapma, bir serideki sayıların, serinin aritmetik ortalamasından farklarının karelerinin toplamının dizinin eleman sayısının bir eksiğine bölümünün kareköküdür.

Biraz açmak lazım olursa, standart sapma hesaplamak için;

Sayıların aritmetik ortalaması tespit edilir.

Her bir sayının aritmetik ortalamadan farkı hesaplanır.

Bulunan farkların her birinin karesi bulunur.

Farkların kareleri toplanır.

Elde edilen toplam, serinin eleman sayısının bir eksiğine bölünür.

Bulunan sayının karekökü alınır.

Standart sapma ile verilerin ne kadarının ortalamaya yakın olduğunu tespit ederiz. Eğer standart sapma azsa veriler ortalamaya yakın yerlerde dağılmışlardır. Bunun zıttı olarak standart sapma çoksa veriler ortalamadan uzak yerlerde dağılmışlardır. Bütün değerler aynı olursa standart sapma sıfır olur.

Bir örnekle açıklayalım. İki tane veri dizimiz olsun. Veri dizilerinden bir tanesinin elemanlarının

90, 70, 80 ve 80

olduğunu, diğerinin ise

10, 30, 80 ve 200

olduğunu varsayalım. Bu iki dizinin de ortalamaları 80'dir. Fakat birinci dizinin dağılımının daha düzgün olduğu hemen göze çarpmaktadır. Herhangi bir ölçüm için kullanılan bu dizinin standart sapması, elemanların bir çoğu ortalamaya yakın olduğundan küçük olacaktır. İkinci dizide ise elemanların bir çoğunun ortalamadan uzak değerler aldığı göze çarpıyor. Bu dizinin de standart sapması büyük olacaktır. Bu sebeple buradan birinci dizideki verinin daha güvenilir ve dengeli olduğunu belirtebiliriz. Örnekteki birinci dizinin standart sapması 8,16.., ikinci dizinin standart sapması ise 85,24... hesaplanır.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR