e-Okul Üzerinden Karne Nasıl Görüntülenir?

MEB karne notu ekranı ile öğrencilerin dönem notu başarı puanlarını erişime açacak. Peki, dijital karneler ne zaman, nasıl açıklanacak? e-Okul üzerinden karne nasıl görüntülenir? e-Okul karne görüntüleme ekranı

18.06.2021-12:00 - (Son Güncelleme: 18.06.2021-14:03)

Dijital karneler, 18 Haziran tarihinden itibaren e-Okul'dan erişime açılacak. e Okul sayfasında dijital bir biçimde erişime açılacak olan karne notlarını veliler ve öğrenciler MEB'in 'e-okul' sitesi üzerinden VBS sistemi aracılığı ile rahat bir şekilde görüntüleyebilecek. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin karneleri kısa bir süre sonra elektronik ortamda erişime açıldı.

E-OKUL VBS SİSTEMİNE NASIL GİRİLİR?

Veliler öğrencilerin devamsızlık, sınav sonuç ile birlikte karne not bilgilerini e-Okul VBS giriş ile öğrenebiliyor.

E-okul VBS girişi için ilk adım dahilinde bilgilerine erişilmesi istenen öğrencinin T.C kimlik ve okul numaraları ilgili alanlara girilmeli. Bu işlemlerin ardından hemen yanında yer alan güvenlik numaraları (siteye giren herkes için farklı) 'Resimdeki Rakamlar' kutusuna yazılmasının ardından 'Giriş' seçeneğine tıklanarak VBS’ye giriş yapılabilir.

E OKUL'DA VBS’DE KARNE NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

E-Okul VBS'ye giriş yapmak için ilk önce 'e-okul.meb.gov.tr' adresine giriş yapmanız ve bunun ardından da karşınıza çıkan ekrana sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde gerekli yerlere girmeniz gerekiyor. Bu bilgiler doğru girildiği takdirde sistem size ikinci bölümü açıyor.

Söz konusu bu bölümde ise öğrencinin kimlik bilgileri ya da eğitim bilgileri talep edilmektedir. (nüfusa kayıtlı olduğu il, okuduğu sınıf gibi bilgiler burada söz konusu bilgilerdir.) Son olarak da karşınıza çıkacak olan öğrencinin fotoğrafı doğru bir şekilde seçildikten sonra sistem kullanıma açılmaktadır.

Tüm bu adımları eksiksiz bir şekilde yaptığınız durumda, sisteme giriş yapabilir ve öğrencinin tüm not bilgileri, sınav tarihleri ile birlikte devamsızlık tarihleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunlara ek olarak sistem içerisinde öğrencinin okuduğu kitaplar, yazılı ortalamaları ve daha pek çok bilgiye de ulaşmak mümkündür.

BAKAN SELÇUK'TAN KARNE AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabı üzerinden telafi eğitimi ve karneler ile ilgili açıklamada bulundu.

'Yaz dönemini büyük oranda sosyal, duygusal ve fiziksel etkinliklere ayırdık.' diyen Bakan Selçuk, akademik öğrenme kayıpları için öğretmenlerin, belirlenmiş olan kritik kazanımlar neticesinde sınıf düzeyinde destek programı hazırlayacağını ve söz konusu bu programın da bir buçuk yıl süreceğini ifadelerine ekledi.

İLİŞKİLİ İÇERİKLER
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar