Dünyadaki savaşların yansıması: Petrolün varil fiyatında artış yaşandı!

Brent petrolün varil fiyatında artış yaşandığı görüldü. Uluslararası piyasalarda kapanışa göre yüzde 0,19 artarak bir varil fiyatının 81,83 dolar olduğu açıklandı.

27.02.2024-13:41 - (Son Güncelleme: 27.02.2024-18:17) Dünyadaki savaşların yansıması: Petrolün varil fiyatında artış yaşandı!

Petrolün varil fiyatında yaşanan bu artış piyasada hareketliliğe neden oldu. Dün 82,14 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,67 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.48 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,19 artarak 81,83 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 77,76 dolardan alıcı bulduğu görüldü.

Kızıldeniz’de yaşanan gerilim petrol fiyatlarını etkiliyor!

AA’dan ulaşılan bilgilere göre, fiyatlar yeni güne yatay seyirle başlarken, Yunanistan'ın dün Avrupa Birliği'nin (AB) Kızıldeniz'deki "Aspides" misyonuna katılmaya karar verdiğini bildirmesi, Orta Doğu'da devam eden jeopolitik gerilimin diğer bölgelere de yansıyacağı endişelerini artırarak fiyatların yukarı yönlü hareketlerini destekliyor.

petrol varil fiyatında artış yaşandı

ABD ve İngiltere savaş uçakları bombalamaya devam ediyor!

Kızıldeniz’de yaşanan gerilimlerin sonucu; Yemen'deki Husiler'in, ABD ile İngiltere'nin, ülkenin batısındaki Hudeyde kentine 5 hava saldırısı düzenlediğini açıklaması da söz konusu yükselişe katkıda bulunduğu kaydedildi. Husilere ait El-Mesire televizyon kanalının haberine göre, ABD ve İngiltere savaş uçakları, Hudeyde kentine bağlı Es-Salif ilçesindeki Ras İsa bölgesini hedef aldı.

Yatırımcıların gözü FED indiriminde!

Analistlerin ifadelerine göre, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimine ne zaman başlayacağına yönelik devam eden belirsizlik ise fiyatların yükselişini kısıtlıyor. Analistler, Fed'in martta politika faizini sabit tutacağına kesin gözüyle bakıldığını anımsatarak, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimi zamanlamasını etkileyebilecek kişisel tüketim harcamaları verileri başta olmak üzere bu hafta açıklanacak yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağında olduğunu açıkladı. Brent petrolde teknik olarak 82,01 ile 82,14 dolar aralığının direnç, 81,52 ile 81,39 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal