Zelenskiy, Rusya'ya Uygulanan Yaptırımların Artırılacağını Açıkladı

Ukrayna devlet başkanlığı seçimlerinden galip çıkan komedyen Vladimir Zelenskiy, Ukraynalı ayrılıkçıları vatandaşlığa alma kararı alan Rusya'ya yönelik yaptırımların artacağını açıkladı.

Zelenskiy, Rusya'ya Uygulanan Yaptırımların Artırılacağını Açıkladı

Zelenskiy, Rusya'ya uygulanan yaptırımların artırılacağını açıkladı.

Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'nın işgal altındaki Donbas ve Kırım bölgesindeki ayrılıkçıların lehine aldığı Rusya vatandaşlığı alımının kolaylaştırılmasına yönelik kararına tepki gösterdi. Zelenskiy, Rusya'ya uygulanan yaptırımların artırılacağını açıkladı. 

"BU KARAR BİZİ ÇÖZÜME YAKLAŞTIRMAYACAK"

Zelenskiy’nin siyasi grubu tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın işgal edilmiş bölgelerinde yaşayan vatandaşların, Rusya pasaportu alarak Rus vatandaşı yapılmaya çalışılması, Rusya’nın agresifliğini bir kez daha göstermektedir. Bu karar maalesef yangının sönmesinde bizi çözüme yaklaştırmayacak. Ne olursa olsun Ukrayna, vatandaşlarını ve onların haklarını korumaya devam edecektir. Dünyanın diğer ülkelerinin, Ukrayna vatandaşlarının haklarını korumada yardımcı olacaklarını biliyoruz. Donbas Bölgesi Ukrayna’ya aittir” ifadelerine yer verildi.

POROŞENKO: BU KARAR UKRAYNA'NIN İÇİŞLERİNE KARIŞMAKTIR

Öte yandan, karara bir tepki de mevcut Devlet Başkanı Petro Poroşenko’dan geldi. Poroşenko, “Rusya tarafından alınan bu karar, bağımsız bir ülke olan Ukrayna’nın içişlerine karışmaktır. Uluslararası partnerlerimizi bu konuda tepkisiz kalmamaya çağırıyor ve Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları arttırmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR