Yunan Bakan Türkiye Korkusunu İtiraf Etti

Atina ile Ankara arasındaki gerilimli süreç Yunan hükümetinin tavrından kaynaklı devam ediyor. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Türkiye'nin yeni savunma silahlarına sahip olmasının konusunda kaygılarını dile getirdi.

Yunanistan'ın Türkiye karşısında attığı tahrik edici adımlar, Ankara ile Atina'nın arasının açılmasına neden oluyor. Özellikle FETÖ, sınır ihlalleri ve enerji yatakları konusundaki taraflı tutumları iki ülkenin arasında uluslararası probleme yol açıyor.

Atina hükümeti bir yandan bu adımları atarken, diğer yandan da Türkiye'den gelebilecek bir karşılıktan endişe duyuyor.

S-400, F-35 VE ALMAN DENİZALTILARI

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, yaptığı açıklamada Ankara’nın son dönemde askeri alışverişlerini ele aldı. Rusya'dan alınacak olan S-400 hava savunma sistemleri, ABD'den alınacak olan F-35 uçakların ve Almanya'dan alınması hedeflenen denizaltının hangi gayelerle ve hangi planlarla alındığını büyük bir kaygıyla sordu.

NÜKLEER PANİĞİ

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias bir diğer tedirginliği de nükleer enerji oldu. Moskova ve Pakistan ile yapılan nükleer iş birliğine dair konuşan Kocias, Moskova’nın Mersin Akkuya’da inşa edeceği nükleer fabrikayı ve nükleer enerji alanında yetiştirilecek olan 600 Türk mühendisten endişe duyduklarını ifade etti.

Yunan Dışişleri Bakanı Kocias, "Türkiye’nin Pakistan ile iyi ilişkileri hesaba katılmalı. Pakistan’ın birçok ülkeye nükleer enerji teknolojisi konusunda danışmanlık yaptığı bir gerçek. Benim şahsi endişem bu 600 uzmanın Pakistan’dan uzmanlarla birlikte Erdoğan’ın İslam dünyasının lideri olma düşünün bir parçasını teşkil etmesidir. Bir dış politika profesörü olarak anlamakla birlikte hemfikir olmadığım Rusya’nın bu stratejik düşüncesi, uzun vadede ülkem açısından sorun teşkil edebilir" ifadeleri kullandı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri