Uluslararası Af Örgütü İran Raporunu Açıkladı

Uluslararası Af Örgütü, İran’da yaşanan eylemlerde 304 kişinin öldürüldüğünü, aralarında çocukların da bulunduğu binlerce kişinin ise gözaltına alındığı bilgisini paylaştı.

Uluslararası Af Örgütü İran Raporunu Açıkladı

Uluslararası Af Örgütü İran Raporunu Açıkladı

İran’da yaşanan karışıklıklara ilişkin son raporunu yayımlayan Uluslararası Af Örgütü, geçtiğimiz ay patlak veren hükümet karşıtı eylemlerde en az 304 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Londra merkezli örgüt, aralarında çocukların da bulunduğu binlerce kişinin de gözaltına alındığını belirterek, “15-18 Kasım tarihlerinde binlerce kişi yaralandı. İranlı yetkililer İran’ın gaddar baskısının haykırılmasını engellemek için gazeteciler, insan hakları savunucuları ve öğrencilerin yanı sıra binlerce eylemciyi gözaltına alıyor” açıklamalarında bulundu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi, 6 Aralık’ta açıkladığı raporda en az 208 kişinin öldürüldüğünü ancak gerçek sayının çok daha fazla olabileceğini belirtmişti.

Uluslararası Af Örgütü ise daha önce yayınladığı raporunda en az 208 kişinin öldürüldüğünü açıklamış ancak, İranlı yetkililer Af Örgütü’nün açıklamasını reddetmişti.

İran’da artan petrol fiyatlarının ardından yüzlerce kişi İran sokaklarında eylem başlamıştı. Gösteriler kısa süre içinde hükümet karşıtı eylemlere dönüşmüştü. Eylemciler üst düzey yetkililerin posterlerini ateşe vermiş ve hükümeti istifaya çağırmıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri