Dışişleri Bakanlığı tarafınca yapılmış olan yazılı açıklamada, " Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından 1915 olayları ile ilgili, 24 Nisan 2018 tarihinde yapılan yazılı açıklamada yer alan yanlış ifadeleri ve subjektif tarih yorumunu reddediyoruz." İfadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin, Amerika Birleşik Devletleri yönetiminden Osmanlı'nın tüm milletlerinin büyük acılar yaşadığı bu tarihi dönemi adil bir yaklaşımla değerlendirebilmesi ile ilgili beklentisinin vurgulandığı açıklama, şu şekilde devam etti.

"Bu çerçevede, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'a aynı dönemde Ermeni isyancıların yer aldığı olaylar sebebiyle katledilen 500 binden fazla Müslümanın bulunduğunu hatırlatırız. Türkiye bir Ortak Tarih Komisyonu kurulması yoluyla tarihin bu acılı döneminin aydınlatılmasını önermeye devam etmekte olup, arşivlerini araştırmacıların istifadesine açmıştır."

Açıklamada diğer yandan, Birinci Dünya Savaşı şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerinin, bu yıl da 24 Nisan günü, İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen dini törenle hak ettikleri saygıya ve 800 yıllık Türk-Ermeni dostluğuna uygun biçimde anıldığının altını çizerek vurgusunu yaptı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şunlar kaydedildi:

" Amerika Birleşik Devletleri yönetimine, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın söz konusu törene ilettiği ve Türkiye'nin bu hassas konuyla ilgili yaklaşımını yansıtan, Osmanlı Ermenilerinin torunlarına muhatap 24 Nisan 2018 tarihli mesajını dikkate almalarını tavsiye ediyoruz. Tüm bu hususlarla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından yapılan açıklamanın bu konuda oluşan uluslararası hukuki normlar içerisinde kalmasının ve asılsız soykırım iddialarının dile getirilmemiş olmasının aklıselime uygun bir hareket tarzı teşkil ettiğini düşünüyoruz." Dendi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.