Trump'tan Türkiye-ABD Hareketliliğine Yönelik Son Açıklama

Donald Trump, ABD'nin askerlerini Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırından çekmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Trump'tan Türkiye-ABD Hareketliliğine Yönelik Son Açıklama

 

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin askerlerini Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırından çekmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

ABD'nin askerlerini Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırından çekmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, "Göreve ilk geldiğimde DAEŞ bölgede etkiliydi, yüzde yüz yendik. DAEŞ'le Türkiye, Suriye, İran, Rusya ve Kürtler ilgilenmeli" dedi. 

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinde açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, ''ABD, 30 günlüğüne Suriye'de olması gerekiyordu ve bu yıllar önceydi. Kaldık ve bir hedef olmaksızın savaşın içine gömüldük'' mesajını paylaştı.

Donald Trump'ın açıklamaları tam olarak şöyledir:

‘IŞİD HALİFELİĞİNİ ÇARÇABUK YÜZDE 100 YENİLGİYE UĞRATTIK’

"Biz kaldık ve görünürde amacı olamayan bir muharebeye gitgide daha derinden battık. Ben Washington'a geldiğimde, IŞİD bölgede gemi azıya almıştı. IŞİD halifeliğini çarçabuk yüzde 100 yenilgiye uğrattık. Buna çoğu Avrupa'dan binlerce IŞİD savaşçısını yakalamamız dahil. Ama Avrupa onları geri istemedi, 'sen onları elinde tut ABD' dediler. Ben de dedim ki "Hayır, size büyük iltimas geçtik ve şimdi bizden onları devasa bedelle ABD hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Onlar yargılamanız için sizindir."

"ÇEKİLME VAKTİ GELDİ"

"ABD'nin sonu gelmez savaşlardan çekilme vakti geldi. Olacakların içinden Türkiye, AB, Rusya ve Kürtler çıkacak. Her zamanki gibi ABD'nin NATO'nun, ticaretin, her şeyin 'kerizi' olduğunu sandılar. Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi. Onlar on yıllardır Türkiye ile savaşıyorlar. Bu savaşta neredeyse 3 yıl beklemede kaldım."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri