24 Ağustos 2019
  • Istanbul 30°
  • Ankara 33°
  • Izmir 37.22°
İmsak 04:42
Güneş 06:15
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 19:58
Yatsı 21:25
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın282,95

Sudan'da Taraflar Arasında Anlaşmayı Ara Buluculuk Komitesi Sağlayacak

Sudan'da darbeden sonra oluşturulan ara buluculuk komitesi Başkanlık Konseyi ile askerin çoğunlukta olduğu Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi kurulmasını teklif etti.

Sudan'da Taraflar Arasında Anlaşmayı Ara Buluculuk Komitesi Sağlayacak

Sudan'da darbeden sonra askeri geçiş konseyiyle muhalefet arasında uzlaşıyı sağlayacak bir ara buluculuk komitesi oluşturulduğu, komitenin ülkeyi geçiş süreci boyunca yönetecek başkanlık konseyi ve diğer kurumlar hakkında taraflarla görüşmelere başladığı belirtildi.

Komite kaynaklarından edinilen bilgilere göre, oluşturulan ara buluculuk komitesi, taraflara, Sudan’ı geçiş sürecinde yönetecek başkanlık konseyinin 7'si sivil 3'ü asker olmak üzere 10 üyeden oluşmasını önerdi.

Bu doğrultuda, Başkanlık Konseyi'nin önderliğini Askeri Geçiş Konseyi Başkanı üstlenecek. Konseyde biri asker biri de sivil iki başkan yardımcısı bulunacak.

EGEMENLİĞİN SEMBOLÜ OLACAK

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri'nin (ÖDBG) dün askeri konseye ilettiği geçiş sürecindeki yönetime ilişkin görüşlerini içeren detaylı anayasal belgede geçtiği şekliyle başkanlık konseyi, devletin başı ve egemenliğin sembolü haline gelecek.

Ara buluculuk komitesi ayrıca 7'si asker 3'ü sivillerden oluşan Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi kurulmasını teflif etti. Sivil isimlerin başbakan, maliye ve dışişleri bakanı olması önerildi. Konseyin başkanlığını askeri geçiş konseyi başkanı üstlenecek.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz