Rusya'nın Yerli Uçağı MS-21-300, Test Uçuşunu Tamamladı

Rusya, MS-21-300 tipi yerli yolcu uçağının test sürüşünü tamamladı. Boeing'in uçaklarının yasaklanmasının ardından Rusya'nın bu hamlesi büyük önem taşıyor.

Rusya'nın Yerli Uçağı MS-21-300, Test Uçuşunu Tamamladı

Rusya'nın Yerli Uçağı MS-21-300, Test Uçuşunu Tamamladı

Rus uçak üreticisi Aircraft Manufacturing Corporation tarafından Rusya'nın Irkutsk kentinde yer alan uçak fabrikasının havaalanından MS-21-300 türü yolcu uçağının test uçuşu başarıyla tamamlandı.

2021 YILINDA SERİ ÜRETİME GEÇİLECEK

Uçağın test uçuşunu pilotlar Andrey Voropayev ve Roman Taskaev yaptı. 90 dakika süresince uçuşu yapılan kısa ve orta menzilli yolcu uçağı 500 kilometre kadar test uçuşu yaptı. 150 ile 211 aralığında yolcu kapasitesinin olması düşünülen uçağın konfor bakımından birçok batılı devletlerin üzerinde çalışma yaptığı duyuruldu. Başarılı testlerin sonrasında 2020 senesinde sertifikasyon işlemlerinin sona ereceği 2021 senesinde ise şirketin seri üretime geçeceği duyuruldu.

RUS HÜKÜMETİNDEN YERLİ UÇAK ÖNERİSİ

Rus şirketi tarafından daha önce üretilen başta Rus hava yolu şirketleri olmak üzere başka devletler tarafından da kullanılan Manufacturing Corporation'ın ürettiği MS-21 türü uçakların bütün dünyada yaygınlaşması için Rus hükümeti de tavsiyeler yapıyor. Etiyopya hava yollarının envanterindeki Boeing 737 MAX tipi yolcu uçağının düşmesinin ardından da Rusya, bu uçakların Rus hava sahasına girişini yasaklamıştı.

Rus basını, Rus Pobeda hava yolu firmasının 2019'da 20 tane ve 2021 senesinde 30 tane olmak üzere toplam 50 tane uçak siparişi verdiğini 2019'da 20 tane uçağın teslimi hususunda Rus hükümetinin daha önce izin verdiğini fakat 2021 senesinde teslimi yapılması düşünülen 30 uçak için onay vermediğini bildirildi. Rus medyası, Rus hükümetinin 30 uçak siparişinin iptal edilmesini ve bunların yerine yerli uçaklara teşvik edilmesi sebebiyle Rus hava yolu firmalarına Aircraft Manufacturing Corporation'ın ürettiği MS-21 tipi uçakları kullanmasını tavsiye ettiğini kaydetti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz