Rusya, Kırım'a Su-35S Tipi Uçaklarını Konuşlandıracak

Rusya, envanterine yeni aldığı Su-35S tipi savaş uçaklarını Kırım'a konuşlandırmaya karar verdi.

Rusya, Kırım'a Su-355 Tipi Uçaklarını Konuşlandıracak

Rusya basını, Rusya Savunma Bakanlığı'ndan aldığı kaynaklara göre 4. nesil hava taarruz uçağı olan Su-35S tipi savaş uçaklarını Kırım'a konuşlandıracağını yazdı.

Tekrar silahlanma programı kapsamında ortaya geçtiğimiz sene çıkan uçak Rusya Hava Kuvvetlerinin envanterlerine alınmıştı.

ABD'nin F-22'si ile kıyaslanan ve ABD uçağına oranla çokça artı özellikleri olan uçak Kırım'a konuşlandırılmasının ardından aynı zamanda Rusya'nın Suriye'deki hava gücüne takviye kuvvet olarak yollanabilecek.

Haberlerde Su-35S tipi savaş uçağının Kırım'a yerleştirilmesinin ardından Suriye'de de önemli vazifeler yapabileceği bildirilirken uçakların Kırım'daki hava üssünden gerektiği zaman Rusya'nın Suriye'nin Lazkiye şehrinde olan Hamim Hava Üssü'ne gönderilebileceği kaydedildi.

Rusya'nın kullandığı SU-35S varyantı 30 milimetre bir top taşıyabiliyor. 12 boş slot ve 400 kilometre hızı ile aynı anda 20'yi aşkın hedef izleme şansı veren radar sistemi savaş uçakları arasında en iyi olma hususunda iddialı.

Su-35S tipi uçak hiç yakıt ihmali yapmadan 3 bin 600 kilometre yol yapabiliyor. Bunu kanıtlamak için Rusya'dan havalanan SU-35S hava taarruz uçakları İran ve Irak hava sahasını kullanarak Suriye topraklarını bombaladı ve kısa bir süre sonra başarıyla üslerine döndü.

Bu özellikteki başka bir uçak olmayınca Çin, Rusya'ya verdiği siparişleri arttırmaya karar vermişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR