Rusya Devlet Başkanı Putin: ABD Başkanı İle Telefonda Görüşmekten Memnuniyet Duydum

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "ABD Başkanı ile telefonda görüşmekten memnuniyet duydum. ABD-Rusya ilişkilerinin eski düzeye getirilmesi izlenimi oluştu" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin: ABD Başkanı İle Telefonda Görüşmekten Memnuniyet Duydum

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya’nın Soçi şehrine gelerek gün içerisinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. 

"YETERLİ KOŞULLARIN OLUŞTUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"  

Yapılan görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Putin, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesini hatırlatarak, “ABD Başkanı ile telefonda görüşmekten memnuniyet duydum. ABD-Rusya ilişkilerinin eski düzeye getirilmesi izlenimi oluştu. Bizim açımızdan ilişkilerimizi tam formata çevirmek için yeterli koşulların oluştuğunu düşünüyorum” dedi.

"ABD SEÇİMLERİNE MÜDAHALEMİZ OLMADI VE OLMAYACAK"

Putin konuşmasının devamında tartışmalı ABD Başkanlık seçimleriyle ilgili, “ABD’de gerçekleşen seçimlere devlet düzeyinde tarafımızca hiçbir müdahale olmadı ve olmayacak. Bu tartışmalar nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkiler zarar gördü. Bugün bu durumun ortadan kalkacağını umuyorum” dedi. Putin, ABD tarafıyla müzakerelerin ana unsurlarının Kısa ve Orta Menzilli Füze Anlaşması, START-3 anlaşması, kitle imha silahlarının önlenmesi, bölgesel sorunların çözülmesi, terörle mücadele, çevre sorunları, dünyadaki kıtlık ve ekonomik meseleler olduğunu ifade etti.

"ABD'NİN EN BÜYÜK PETROL ÜRETİCİSİ HALİNE GELDİĞİNİ BİLİYORUZ"  

Pompeo ile görüşmesinden önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un kendisini görüşmenin detayları hakkında bilgilendirdiğini belirten Putin, “ABD’nin en büyük petrol üreticisi haline geldiğini biliyoruz. Bu anlamda küresel enerji piyasası konusunda da piyasaların istikrarı anlamında konuşacaklarımız var. Ülkelerimiz arasında ticaretimiz genel itibariyle düşük olsa da geçtiğimiz yıl küçük bir artış gözlemlendi." ifadelerini kullandı.

"BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRİZ"  

Putin’in ardından söz alan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Ortak çıkarlarımız doğrultusunda birlikte ve verimli çalışabileceğimiz konular var. Uzlaşamadığımız konularda görüşmeler yaptık. Başkan Trump bu konularda görüşmemizi istedi. Başkan Trump size iletmemi istediği mesajında birlikte çalışabileceğimizi ve böylelikle halklarımızın ve dünyanın daha huzurlu olabileceğini söyledi. Stratejik konularda, Afganistan ve Kuzey Kore konularında işbirliği yapabiliriz” dedi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri