15 Eylül 2019
  • Istanbul 22.78°
  • Ankara 23°
  • Izmir 27.22°
İmsak 05:10
Güneş 06:37
Öğle 13:05
İkindi 16:35
Akşam 19:22
Yatsı 20:43
BIST103.072
Dolar5,6913
Euro6,3238
Altın272,3742

Pompeo'dan Golan Tepeleri Yorumu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail’in Golan Tepeleri'ndeki hakimiyetini tanımaları ile Kırım’ın Rusya’ya tarafından ilhak edilmesinin karşılaştırılmaması gerektiğini savundu.

Pompeo'dan Golan Tepeleri Yorumu

Pompeo'dan Golan Tepeleri Yorumu

ABD Senatosu’nda kürsüye çıkan Pompeo, Demokrat Senatör Dick Durbin’in Golan ve Kırım’ı karşılaştırma isteği üzerine, “Bu durumlar tamamen farklı. İsrail, saldırılara uğradığı için Golan Tepeleri’ni aldı. İsrail savunuyordu. Bu tepeleri, kendilerini savunmaya devam edebilmek için aldılar. Rusya aksine savunan pozisyonunda değildi. Rusya, kendisi için uygun bir zamanda, onun için hiçbir tehdit arz etmeyen halkın toprağını gasp etme kararı aldı” şeklinde konuştu.

Sputnik'in haberine göre Durbin’in, savaş sonucu ele geçirilen toprakların uluslararası hukuka göre işgal edilmiş sayıldığını anımsatınca Pompeo, bu tür ayrıntılara girmek istemediğini belirtip ve senatöre, uluslararası hukukun bu kısmını tartışmaya hazır olacak yardımcılarıyla konuşmayı önerdi.

Pompeo, “İkinci bir husus da pratik politika meselesidir. Eğer her şey sizin dediğiniz gibiyse ve saldırdığınız için bedel ödemek gerekirse ve saldırdığınız için topraklarınızın bir kısmını kaybediyorsanız ve sonra bir şey yapmadan bu toprakları geri alıyorsanız bu çok kötü bir sistem” diye konuştu.

Durbin de bu mantıkla ABD’nin, Irak toprakları için hak iddia edebileceğini söyledi.

Pompeo, “Onlarca ve onlarca örnek gösterebiliriz ama siz Golan ve Kırım’ı karşılaştırmamı istediniz” şeklinde cevap verdi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri