25 Ağustos 2019
  • Istanbul 32.22°
  • Ankara 31.11°
  • Izmir 36.11°
İmsak 04:43
Güneş 06:16
Öğle 13:11
İkindi 16:56
Akşam 19:57
Yatsı 21:23
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın283,01

Papa: Kilisemiz İçeriden ve Dışarıdan Saldırı Altında

Roma’da gerçekleştirilen bir ayinin ardından konuşan Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, ‘günümüzün haçlarının’, çocukların istismarı, göçmenlere kapıları kapatmak ile içten ve dıştan sürekli saldırı altında olan ‘Kilise’ olduğunu öne sürdü.

Papa: Kilisemiz İçeriden ve Dışarıdan Saldırı Altında

Papa: Kilisemiz İçeriden ve Dışarıdan Saldırı Altında

Papa, İsa Peygamber'in çarmıha gerilişi ve Golgotha Kayası'nda öldürülüşünün anıldığı ‘Kutsal Cuma’ vesilesiyle dün akşam ‘Haç Yolu’ (Via Crucis) ayinini yönetti.

Hz. İsa'nın dirildiği gün olduğu kabul edilen Paskalya Yortusu öncesi Roma'daki Kolezyum Amfitiyatrosu'nun önünde yapılan ayine 20 bine yakın kişi katılım gösterdi.

Kadın ve çocuk ticaretine karşı verdiği mücadelen dolayı ödüller kazanmış olan 80 yaşındaki rahibe Eugenia Bonetti tarafından hazırlanan temsilin metninde, özellikle Nijerya başta olmak üzere Afrika’dan gelen kadınların İtalya’da fuhuşa sürüklenmesi odaklı insan ticareti mağdurları ve göçmenlere kapıları kapatarak, onların durumundan kazanımlar elde eden siyasilere değinildi.

SİYASİLERİN GÖÇMEN POLİTİKALARINA ELEŞTİRİ

Temsilin ardından bir konuşma yapan Papa Francesco, İsa Peygamber’in çile çekerek öldüğü haça, günümüzde yaşananlardan örnekler vererek gönderme yaptı ve “Bu, masumiyetlerinde yaralanan her türlü suiistimalin kurbanı çocukların haçı. Kalpleri mühürlenmiş siyasilerin hesapları ve korku nedeniyle kapıları kapalı bulan göçmenlerin haçı. Bu, içten ve dıştan sürekli saldırı altında olan Kilise’nin haçı. Bu, açgözlülük ve iktidar tarafından kör olmuş bencil gözlerimizin önünde ciddi bir şekilde yok olmakta olan ortak evimizin haçı” ifadelerini kullandı.  

Papa’nın göçmenlere ilişkin sözlerinin altında özellikle, İtalya’da aşırı sağ ve popülist hükümet koalisyonunda ağırlığı hissedilen Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve göçmen karşıtı Lig partisinin lideri Matteo Salvini ve ABD Başkanı Donald Trump’a eleştiri olduğu yorumları yapılıyor.

Salvini’nin, göreve geldiği haziran ayından bu yana Akdeniz üzerinden gelen göçmen gemilerine ülkenin limanlarını kapatması tartışmalara yol açıyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri