24 Ağustos 2019
  • Istanbul 31.11°
  • Ankara 33°
  • Izmir 39°
İmsak 04:42
Güneş 06:15
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 19:58
Yatsı 21:25
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın282,95

Mısır Libya'da Halife Hafter'i Desteklediğini Açıkladı

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, Libya’da siyasi çözüm için girişimlerin devam ettiğini ve Libya’nın doğusundaki askeri kuvvetlerin lideri emekli General Halife Hafter’i desteklediklerini açıkladı

Mısır Libya'da Halife Hafter'i Desteklediğini Açıkladı

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Mısır Dışişleri Bakanlığı'nca düzenlenen, ülkenin önde gelen gazetecileri ve basın mensuplarının davet edildiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, "(Hafter’e bağlı) Libya Ulusal Ordusu’nu destekliyoruz. Ülkedeki diğer oluşumları da bu kuruma bağlamak amacıyla çaba sarf ediyoruz.” sözlerini aktardı.

Bölgede ciddi çatışma alanlarının bulunduğunu belirten Şükri, savaşa değil siyasi çözümlere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

LİBYA'DAKİ DURUM  

Trablus'u ele geçirmek amacıyla 4 Nisan'da saldırı başlatan General Halife Hafter'e bağlı askeri kuvvetler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac'ın birlikleri arasında başkent yakınında şiddetli çatışmalar meydana geliyor.

Libya'da 2011 senesinden beri  Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve ülkenin doğusundaki Halife Hafter'e bağlı kuvvetleri destekleyen Tobruk yönetimi arasında meşruiyet probolemi yaşanıyor. Tobruk yönetimi Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkeler tarafından destekleniyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.


Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri