Malta, Letonya ve Slovakya AP Seçimleri İçin Sandık Başında

Avrupa Birliği üyesi Slovakya, Malta ve Letonya’da seçmenler sabahın erken saatlerinde Avrupa Parlamentosu seçimleri için sandık başına gitti

Malta, Letonya ve Slovakya AP Seçimleri İçin Sandık Başında

Slovakya’da 18 yaşını geçmiş 4 milyon 400 binin üzerinde seçmen AP seçimleri için yerel saatle 07.00’de oy kullanma işlemleri başladı. AP’ye 13 milletvekili gönderilen ülkede yerel saatle 22.00’de oy verme işlemi tamamlanacak. Ülkede yüzde 5 seçim barajını geçen her parti AP’ye milletvekili gönderme hakkına sahip oluyor.

Slovakya’da 2014 yılında düzenlenen AP seçimlerinde 4 parti barajı geçerek milletvekili çıkarmayı başarmış, yüzde 13’lük katılım oranıyla Slovakya, diğer AB üyesi ülkelere kıyasla çok düşük bir katılım sergilemişti.

MALTA  

Seçim barajının olmadığı Malta’da 16 yaşını doldurmuş ülke vatandaşları için oy kullanma işlemleri yerel saatle 07.00’de başladı. Yaklaşık 350 bin seçmenin katıldığı ülkede oy verme işlemi 22.00’de sona erecek.

AP’de 6 sandalyesi olan ülkede seçim barajı yok.

Malta’da 2014 yılında gerçekleştirilen AP seçimlerinde katılım yüzde 74,8 ile AB ortalamasının çok üstünde olurken, geçtiğimiz seçimlerde ülkeden AP’ye iki partiden 3’er milletvekili görevlendirildi.

LETONYA  

AP’ye 8 milletvekili gönderme olan Letonya’da 18 yaşını geçmiş yaklaşık 1 milyon 400 bin seçmen bugün oy verme işlemi başlayan diğer iki ülke gibi sabah 07.00'de sandık başına gitti. Slovakya ve Malta'nın aksine oy verme işlemi Letonya'da akşam 20.00'de tamamlanacak.

2014 yılındaki seçimlerde yüzde 5 seçim barajını aşan 5 parti AP'ye 8 milletvekili gönderirken, katılım oranı yüzde 30,2 düzeyinde kaldı.

Sandıkların kapanmasının ardından yalnızca sandık çıkış anket sonuçları açıklanabilecek. Sayım sonucu Pazar akşamı bütün ülkelerle birlikte duyurulacak. Resmi sonuçlar ise 31 Mayıs’ta açıklanacak.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR