23 Ağustos 2019
  • Istanbul 25°
  • Ankara 20°
  • Izmir 29°
İmsak 04:40
Güneş 06:14
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 20:00
Yatsı 21:27
BIST95.394
Dolar5,7727
Euro6,4025
Altın277,90

Kuzey Kore, Güney İle Müzakerelere Nokta Koyup Füze Fırlattı

Kuzey ve Güney Kore arasındaki gerilim tırmanıyor. Kuzey Kore liderinin Güney ile olan müzakereleri durdurup Güney Kore'ye hakaret ettiği ve ardından füze denemeleri yaptığı öne sürüldü.

Kuzey Kore, Güney İle Müzakerelere Nokta Koyup Füze Fırlattı

Kuzey Kore, Güney İle Müzakerelere Nokta Koyup Füze Fırlattı

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, "İki ne olduğu belirlenemeyen obje yerel saatle 08.00’de fırlatıldı ve 30 kilometre yüksekliğe ulaşarak 230 kilometre yol katetti" ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Kore, son bir ayda altı füze denemesi yaptı. Pyongyang, ABD ve Güney Kore’nin geçen hafta başlayan ortak askeri tatbikatını kınamış ve bunu bir "savaş hazırlığı" olarak değerlendirip ağır eleştirilerde bulunmuştu.

Pyongyang Yönetimi tatbikatın, ABD Başkanı Donald Trump ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile yaptığı anlaşmalara da aykırı olduğunu söylemişti.

GÜNEY KORE LİDERİ: İKİ KORE 2045’E KADAR BİRLEŞECEK

Pyongyang’ın Seul ile müzakereleri sonlandırma kararı, Güney Kore lideri Moon’un konua ilişkin yaptığı açıklamaların sonrasında geldi.

Kore yarımadasının Japonya’dan bağımsızlığını kazanmasının 74’üncü yıldönümü kapsamında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Moon, Güney Kore ve Kuzey Kore’yi 2045’e kadar birleştirme sözü verdi.

Kore yarımadası 2. Dünya Savaşı’nın sonunda iki ülkeye ayrılmıştı.

Cumhurbaşkanı Moon, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arınması hedefinin "en kritik dönemecinde" olduklarını ifade etmişti.

Televizyonlardan yayınlanan konuşmasında, "Kendisine, Doğu Asya’ya ve dünyaya barış ve zenginlik getirecek yeni bir Kore yarımadası bizi bekliyor" diye konuştu.

KUZEY’İN YANITI SERT OLMUŞTU: ÇOK YÜZSÜZ BİR ADAM

Pyongyang’dan yapılan yazılı açıklamada, "Şu anda bile, Güney Kore ortak askeri tatbikatına devam ediyor ve barışçıl bir ekonomiden ya da barışçıl bir rejimden bahsetmeye hakkı yok" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada Güney Kore Cumhurbaşkanı için, "Çok yüzsüz bir adam" değerlendirmesinde bulunuldu.

Kuzey Kore’den bir askeri sözcü, resmi haber ajansı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Nükleerden arınma müzakerelerindeki açmaz tatbikat yapma kararı nedeniyle tamamen Güney Kore’nin suçu" olarak göstermişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz