KKTC’den Rumların Sınırı Kapatmalarına Tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin coronavirüs endişesi sebebiyle sınır kapılarını kapatmasına tepki gösterdi.

KKTC’den Rumların Sınırı Kapatmalarına Tepki

KKTC’den Rumların Sınırı Kapatmalarına Tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin coronavirüs endişesi sebebiyle tedbir olarak KKTC ile dört sınır kapısını kapatmasına tepki gösterdi.

KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı sınır kapılarını kapatma kararına tepki olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Coronavirüs (COVID-19) dair ülkemizde herhangi bir pozitif vaka bulunmazken ve yapılan testler sonucunda negatif olarak belirlenen şüpheli vaka sayısı Güney Kıbrıs'taki şüpheli vaka sayısından çok daha düşükken, Kıbrıs Rum liderliğinin dört geçiş kapısını kapatma kararı, iyi niyetle bağdaşmaz. Bu konuda iş birliği yapılması gerektiği ortadadır.

Tek yanlı ve ülkemize dair olumsuz algı oluşturmaya yönelik adımlar iki taraf arasındaki ilişkilere zarar vermekten öteye gitmez.

Kıbrıs Rum tarafının yarın sabah 06.00'dan itibaren Lokmacı, Derinya, Bostancı ve Aplıç kara geçiş kapılarını 7 gün süreyle kapatma kararını ülkemize dair olumsuz bir algı oluşturma teşebbüsü olarak görmekteyiz.

Corona virüsüne karşı önlem gerekçesiyle bu kapıları kapattığını basın yoluyla açıklayan Kıbrıs Rum liderliği, geçişlerin akıbetiyle ilgili değerlendirmelerini de 7 gün sonra yapacağını duyurmuştur.

Corona virüsü şüphesiyle müdahale edilen şüpheli vaka sayısına bakıldığında, ülkemizde bu rakamın Kıbrıs Rum tarafında bugüne kadar rastlanılanın çok altında olduğu aşikardır.

Kıbrıs Rum liderliğinin, böylesine bir önlemle, İtalya'da yaşanana benzer bir risk varmış gibi algı oluşturma çabasını iyi niyetli olmayan bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz”

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR