KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan Doğu Adeniz Projesine Tepki

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün Atina'da İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi (GKRY) arasında imzalanacak, Doğu Akdeniz (Eastmed) projesine ilişkin yazılı açıklama gerçekleştirdi.

 KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan Doğu Adeniz Projesine Tepki

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan Doğu Adeniz Projesine Tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün Atina'da İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi (GKRY) arasında imzalanacak, Doğu Akdeniz (Eastmed) projesine ilişkin yazılı açıklama gerçekleştirdi.

Akıncı, "Bugün Atina'da Yunanistan-Güney Kıbrıs ve İsrail arasında imzalanacağı duyurulan Eastmed boru hattı anlaşması, coğrafi gerçeklere aykırı, ekonomik akla uygun olmayan ve tamamen politik kaygılarla karar verilmiş bir konudur." ifadesini kullandı.

İsrail'den GKRY'ye, oradan Girit'e ve Yunanistan'a, nihayetinde de İtalya'ya uzanması öngörülen boru hattının, başka alternatiflere göre çok daha uzun ve masraflı bir güzergah durumunda olduğunu anımsatan Akıncı, meseleninin uzmanlarının karşı görüşlerine rağmen gündemde tutulmaya çalışılan bu projenin, tıpkı GKRY'nin tek başına AB'ye üye yapılmış olması gibi, Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olmayacağını dile getirdi.

Politik atmosferin atılacak karşılıklı adımlarla değiştirilebileceğine ancak coğrafyayı değiştirmenin olanaksız olduğuna vurgu yapan Akıncı, "Coğrafi gerçekler ise Doğu Akdeniz'deki enerji denkleminden Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye'yi dışlamanın olanaksız olduğuna işaret etmektedir." açıklamasını yaptı.

Akıncı, şunları kaydetti: "Öteden beri vurguladığım gibi, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarından ortaklaşa yararlanmanın, barış ve istikrar içinde birlikte kullanmanın yolunu bulmamız gerekmektedir. Bu da akıl yolunda, makul olanda uzlaşmakla ve nihai olarak Kıbrıs sorununu çözmekle olasıdır. Bir kez daha anlaşılmaktadır ki Kıbrıs sorununun çözümü, sadece Kıbrıs’ın değil, bölgenin de ihtiyacı haline gelmiştir."

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri