Katliamın Kilit İsmi Yakalandı!

İngiltere'de bir TIR'ın arkasında 39 kişinin ölü bulunmasıyla ilgili soruşturma çerçevesinde bir kişi daha tutuklandı.

Katliamın Kilit İsmi Yakalandı!

Dünyayı sarsan TIR katliamının ardından bir kişi daha tutuklandı.

Olayın ardından İrlanda'nın başkenti Dublin'de gözaltına alınan 22 yaşındaki Eamonn Harrison, hemen mahkemeye çıkarıldı.

39 kişiyi öldürme, insan kaçakçılığı, göç yasalarını ihlal ve para aklama dahil toplam 41 suç yönetilen Harrison, tutuklanarak cezaevine yatırıldı. Böylece tutuklu sayısı 2'ye çıkmış oldu.

İngiltere'nin iadesini istediği Harrison'un, söz konusu TIR'ı Belçika'daki limana götüren kişi olduğu öne atıldı.

Tutuklama kararı, olayı soruşturan Essex bölgesi polisinin 2 İrlandalı şüpheliye teslim olmaları için doğrudan çağrı yapmasının ardından gerçekleşti.

Polis güçleri, Ronan Hughes (40) ve Christopher Hughes (34) kardeşlerin "cinayet" ve "insan kaçakçılığı" suçlamasıyla arandığını belirtti.

KATLİAM BÖYLE GERÇEKLEŞTİ

İngiliz polisi, 23 Ekim sabahı aldığı ihbar üzerine gittiği bir sanayi sitesinde, TIR ile 39 cesedin yer aldığı konteyneri bulmuştu.

Belçika makamları, konteynerin Zeebrugge Limanı'na 22 Ekim'de yerel saatle 14.49'da ulaştığını ve aynı gün gemiyle İngiltere'ye doğru yola çıktığını bildirmişti.

Olayın meydana geldiği gün yapılan ilk açıklamalarda, 8'i kadın 39 kişinin Çinli olduğu duyurulsa da ailelerin beyanları çerçevesinde kurbanların büyük çoğunluğunun Vietnamlı olabileceği belirtilmişti.

TIR'ın sürücüsü Maurice Robinson, 39 kişiyi öldürme ve insan kaçakçılığı suçlamalarıyla 28 Ekim'de tutuklanmıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri