Katar ABD'den Patriot Alacak

ABD Başkanı Trump ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani arasındaki görüşmeden sonra Katar'ın 5 Boeing 777 Freighters ile Patriot füze sistemleri alacağı açıklandı.

Katar ABD'den Patriot Alacak

Katar Emiri Şeyh Temim'i Beyaz Saray'da ağırlayan Trump, Oval Ofis'te iki ülke ilişkilerini masaya yatırdı. Şeyh Temim'den "gerçek bir lider" diye bahseden Trump, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu söyledi.

PATRİOT ANLAŞMASI YAPILDI   

Beyaz Saray, Trump ile Şeyh Temim arasında toplam 5 anlaşmaya imza atıldığını açıkladı. Buna göre, Katar Petrol ile Chevron-Phillips, Katar Havayolları ile General Elektrik, Katar Havayolları ile Boeing, Katar Havayolları ile Gulfstream Aerospace ve Katar Hükümeti ile Raytheon arasında olmak üzere toplam 5 anlaşma imzalandı. Anlaşmalar kapsamında Katar, 5 Boeing 777 Freighters'ın yanı sıra Raytheon'dan da NASAM ve Patriot füze sistemlerini alacak.

ŞEYH TEMİM'DEN TRUMP'A DAVET  

Katar Emiri de Trump'a gösterdiği ilgi dolayısıyla teşekkür ederek, "Birlikte iyi iş çıkarıyoruz. Aramızdaki ekonomik ortaklık 185 milyar doları geçmiş durumda ve bunu iki katına çıkarmayı planlıyoruz." dedi. Şeyh Temim, ABD'nin Körfez'deki en önemli askeri üslerinden El-Udeyd Hava Üssü'nü ve ülkeyi ziyaret etmesi için Trump'ı Katar'a davet etti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.  

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR