Fİlistin'de işgalci statüsünü koruyan İsrail, 2018 yılında 350 işkenceyle çocuğu gözaltına aldı. İsrail'in 2018 yılının ilk 4 ayında 350 çocuğu gözaltına aldığı ve gözaltına alınan çocukların istismara ve şiddete maruz kaldığı belirtildi.

Filistin Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti ile Esirler Cemiyeti, 5 Nisan Filistin Çocuk Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in 2918’in ilk 4 ayında bu yana 353 çocuğu gözaltına aldığı ve bunlardan sadece 3'ünün serbest bırakıldığını belirtti.

İsrail’in Hapishanelerinde 51 yılda 213 Filistinli öldü

İşgalci İsrail Hükümeti, 2017 senesinin Ocak ayından bu yılın Mart ayının başına kadar çocuklara ev hapsiyle alakalı 102 karar verdiği ve bu çocukların çoğunun Kudüs'te yaşadığı aktarılan açıklamada, ev hapsini dolduran çocuklardan 25'inin cezaevine gönderildiği vurgulandı.

Filistin Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti, tutuklu çocukların, gözaltına alındıkları andan itibaren işkenceye maruz kaldığını belirtti ve uluslararası insan hakları kuruluşlarından Filistinli çocuklara sahip çıkması için harekete geçmesi istedi.

İsrail’in çocuklara yaptığı zulmü kamuoyuna duyurmak için her yıl 5 Nisan Filistin Çocuk Günü olarak kutlanıyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.