İran Petrol Bakanından ABD'ye: Hayalleri Gerçekleşmeyecek

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, ABD’nin İran'ın petrol satışını sıfıra indirmek için gördüğü rüyanın hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini belirterek, “İran’dan boşalan küresel petrol pazarını ABD ve müttefikleri dolduramaz” diye konuştu.

İran Petrol Bakanından ABD'ye: Hayalleri Gerçekleşmeyecek

İran Petrol Bakanından ABD'ye: Hayalleri Gerçekleşmeyecek

Mecliste milletvekillerinin sorularını yanıtlayan İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, gaz üretiminde yüzde 30'luk bir yükseliş yakaladıklarını öne sürerek, “Geçtiğimiz yıl 750 milyon metreküp gaz üretim oldu” dedi. ABD ve Rusya'dan sonra gaz üretiminde İran'ın üçüncü şurada yer aldığını belirten Zengene, Türkiye, Irak, Azerbaycan, Pakistan ve Ermenistan'a her gün 60 milyon metreküp gaz ihraç ettiklerini vurgulayarak, “ABD'nin petrolü bir silah gibi kullandığı siyaseti başarısız olacak” şeklinde konuştu. 

ABD'nin İran petrol satışını sıfıra indirmek için gördüğü rüyanın hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini kaydeden İran Petrol Bakanı Zengane, “Tüm gücümüzle bu yaptırım siyaseti karşısında duracağız. Onlar petrol piyasasında fiyatların yükselmesinden endişe duymaktalar. ABD ve müttefikleri küresel petrol piyasasından İran'ı silerek, dünyanın petrol ihtiyacını karşılayamazlar” diye konuştu.

ABD İran'a yönelik uyguladığı yaptırımlarda 8 ülkeye verdiği muafiyet süresini uzatmayacağını ilan etmişti. Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Alireza Tangsiri, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kullanamaması durumunda, boğazı geçişlere kapatacaklarını bildirmişti.  
 
Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz