Harvard Üniversitesi, Suudi Veliaht Prens'in Öğrenci Kontenjanını İptal Etti

ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Harvard Üniversitesinin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın hayır kurumu tarafından desteklenen öğrencilere ayrılan yaz okulu kontenjanını iptal ettiği açıklandı

Harvard Üniversitesi, Suudi Veliaht Prens'in Öğrenci Kontenjanını İptal Etti

Harvard Crimson haber sitesinin, üniversite sözcüsü Jonathan L. Swain'den aktardığına göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın hayır kurumu MiSK'ten gelen 100 öğrenciye ayrılan kontenjanın iptal edildiği açıklandı.

Haberde, iptalin sebebi hakkında detaylı bilgi verilmedi.

Üniversite kapsamındaki Harvard Extension ile MiSK arasında 2016 yılında imzalanan 5 yıl süreli anlaşma doğrultusunda, 800 kişilik yaz okulunda MiSK destekli Suudi Arabistanlı öğrenciler için 100 kişilik kontenjan veriliyordu.

KAŞIKÇI OLAYINDAN SONRA BİR ÇOK ELEŞTİRİ ALMIŞTI  

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Ekim ayında Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinden sonra Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) gibi Amerikan üniversitelerinin Suudi hükümeti ile finansal ilişkileri bir çok eleştiri almıştı.

Harvard Üniversitesi Kennedy Okulu, daha önce okulda 5 defa konferans veren Suudi Prens Türki el Faysal'ın Kasım ayında düzenlenecek olan konferansını Kaşıkçı cinayeti sebebiyle iptal etmişti.

Şubata yında da Harvard ve MIT'e bağlı kuruluşlardan yaklaşık 100 kişilik bir grup, Cambridge Halk Kütüphanesi'nde, "Bu Üniversite Kimin?" adıyla düzenledikleri programda, üniversitelere, Suudi Arabistan hükümetiyle finansal ilişkilerinde şeffaf olma çağrısı yapmıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri-->