Facebook'a AP Ayarı: Şeffaflık Politikaları Değişiyor

Facebook, Mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi platformundaki şeffaflık politikalarına güncellemeler yapacak.

Facebook'a AP Ayarı: Şeffaflık Politikaları Değişiyor

Şeffaflık Politikaları Değişiyor

Sosyal medya devi Facebook’tan AP seçimleri öncesi yeni şeffaflık uygulamalarında güncellemelere yapacağını duyurdu.

Brezilya ve Hindistan’da geçen yıl düzenlenen seçimlerden bu yana kullanılan uygulamalar kapsamında Avrupa Birliği’ndeki (AB) reklam verenlerin, kendi ülkelerinde politik reklam vermeleri için yetkiye sahip olmaları ve söz konusu reklamın finansmanını gibi reklamlara ait bütün detayları göstermeleri gerekiyor.

Ayrıca, Nisan ayı ortasından itibaren önceden bildirilmemiş bütün politik reklamlar platformdan silinecek.

Söz konusu güncellemenin yanında Facebook ayrıca, bütün politik reklam ve bildirilerin yedi yıl boyunca saklanacağı Ad Library (Reklam Kütüphanesi) isimli bir uygulama duyurdu. Platformda yer alan herhangi bir reklamın yanında yer alan “Reklamın detaylarını gör (See Ad Details)” butonu, söz konusu reklamın kaç kez görüntülendiği ve ulaştığı kitlenin yaş aralığı, lokasyonu ve cinsiyeti olmak üzere çeşitli bilgilere erişim sağlanmasına müsaade edecek.

Facebook’un yeni güncellemeleri, Avrupa Komisyonu’nun Facebook ve Twitter’ı, Mayıs ayında Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak olan seçim öncesi yanlış bilgilerin yayılmasını engelleme noktasında eleştirmesinin ardından açıklandı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri