24 Ağustos 2019
  • Istanbul 31.11°
  • Ankara 33°
  • Izmir 39°
İmsak 04:42
Güneş 06:15
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 19:58
Yatsı 21:25
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın282,95

Çin Hükümetinden ABD'ye Orta Yolda Buluşma Çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, sağlıklı, istikrarlı ve ilerleyen Çin-ABD ilişkilerinin iki ülkenin yararına ve uluslararası toplumun da beklentisi olduğunu vurgulayarak, Washington hükümetine orta yolda buluşma çağrısında bulundu.

Çin Hükümetinden ABD'ye Orta Yolda Buluşma Çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin’de gerçekleştirdiği olağan basın toplantısında Çin-ABD ticaret müzakerelerinin neticelerinin ikili ilişkileri nasıl etkileyeceği sorusu üzerine "Sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişen Çin-ABD ilişkileri iki ülkenin yararına, uluslararası toplumun da beklentisi." sözlerini kullandı.

'İKİ TARAF DA ORTA YOLDA BULUŞMALI'

ABD’nin Çin ile beraber koordinasyon, iş birliği ve istikrar temelinde Çin-ABD ilişkilerinin ortak inşasını sağlamak amacıyla çaba sarfetmesini umduklarını belirten Gıng, "Bu doğrultuda iki taraf orta yolda buluşmalı." şeklinde konuştu.

Çin Ticaret Bakanlığı, bugün yürürlüğe giren 200 milyar dolar değerindeki Çin mallarına yüzde 25 gümrük tarifesi uygulamasına ilişkin "Bundan derin üzüntü duyuyoruz. Gerekli karşı tedbirleri almak zorunda kalacağız." açıklamasında bulunmuştu.

Çin ve ABD'nin ticaret görüşmelerinin 11'incisinin devam ettiğini bildiren bakanlık, iki tarafın orta yolda buluşması, iş birliği yapması ve mevcut problemleri iş birliği ve müzakere aracılığıyla çözmesi temennisinde bulunmuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri