Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, firari darbeci Adil Öksüz’ün Almanya’da olup olmadığına dair güncel bir gelişme yaşanıp yaşanmadığı konusunda somut bir şey söylemeyeceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Adebahr konuya ilişkin, "2 yıl önce Türkiye’de gerçekleşen darbe girişiminin ele başlarından Adil Öksüz’ün Almanya’da Berlin’de görüldüğüne ilişkin haberler var. Bu konuda Alman makamlarında bilgi var mı? Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Öksüz hakkında yeterli bilgiler olması durumunda Alman makamlarının harekete geçeğini söylemişti’’ diye yöneltilen soruyu cevaplarken, “Gabriel’in o dönemde söyledikleri hala geçerli. Onun temel ifadesi geçerli. Güncel bir gelişme olup olmadığı konusunda şu an bir şey söyleyemeyeceğim’’ ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adebahr, basında yer alan haberlere ilişkin şu şekilde konuştu:

"Bildiğiniz gibi haberlerle ilgili yorum yapmıyoruz. Burada, Alman Büyükelçiliğinin olası gizli bir raporundan söz ediliyor. Şunu söyleyebilirim: Alman Hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki tüm olayların değerlendirmesinde olduğu gibi Gülen hareketinin değerlendirmesinde de çeşitli kaynaklara dayanıyor. Buna, Büyükelçiliğin raporları, Türk kaynakları, ortaklarımızın verdiği bilgiler ve istihbarat bilgileri de dahil. Önümüzde bulunan tüm bilgilerin ışığında, Gülen hareketi üyelerinin, Türkiye’deki darbe girişimine katılmış olduklarını dışlayamayız."

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Petermann da kaçak darbeci Adil Öksüz’ün Almanya'da görülmesine dair "Bu konuda bilgi yok’’ diye konuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.