ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD’nin, bu hafta başlarında göreve başlayan Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yetkilerinin meşruiyetini tanımadığını söyledi.

Bolton, Cuma günkü Beyaz Saray'da yayınlanan basın açıklamasında, "ABD, Venezüellalı diktatör Nicolas Maduro'nun gayri meşru iktidarını tanımıyor. Mayıs 2018’de düzenlenen seçim "uluslararası alanda özgür, adil ya da güvenilir olarak görülmüyor." dedi.

Bolton, “Yasadışı Maduro iktidarını, liderlerini serbestçe seçmek isteyen tüm Venezüellalıların güvenliğinden doğrudan sorumlu tutuyoruz. Venezüellalı bir demokrasinin yenilenmesi için ABD’nin ekonomik ve diplomatik gücünün tüm ağırlığını kullanmaya devam edeceğiz. ‘’ açıklamasında bulundu.

Maduro, geçen Mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde kazandığı zaferin ardından Perşembe günü 2025 yılına kadar sürecek olan ikinci yönetim dönemi için düzenlenen resmi törende yemin ederek göreve başladı. ABD, Maduro’nun politikalarını defalarca eleştirmiş, Venezüella devlet başkanı, Bolton'un onu devirmek ve öldürmek için bir plan hazırladığını öne sürmüştü.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.