Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

ABD: Hindistan'ın Rusya'dan S-400 Alması Ciddi Sonuçlar Doğurur

ABD, Hindistan’ın Rusya’dan S-400 alması durumunda bunun savunma işbirliği alanında 'ciddi' neticeleri olacağını ve yaptırımlarla karşılaşacağını belirtti

ABD: Hindistan'ın Rusya'dan S-400 Alması Ciddi Sonuçlar Doğurur

Times of India’nın yayınladığı habere göre Dışişleri Bakanlığı’ndan bir görevli, “S-400 anlaşması, CAATSA (ABD Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası) yaptırımları sebebiyle önemli. İleri teknoloji işbirliği noktasında neyi imkânsız kıldığını göstermesi bakımından da önemli” ifadesinde bulundu.

ABD’nin kendi sistemlerinin yabancı sistemlerle karışmasına tamamen karşı olduğunu belirten yetkili, ‘S-400 alımının tehdit yaratacağını’ ifade etti. Yetkili, “Bu sebeple Hindistan askeri ilişkilerinin nereye gideceğini, en yüksek teknolojiyi ve çalışma ortamını kiminle paylaşacağını seçmek zorunda” sözlerini aktardı.

ABD'DEN HİNDİSTAN'A YAPTIRIM TEHDİDİ  

Geçen sene Ekim ayında Rusya ile hava savunma sistemi S-400’leri almak amacıyla anlaşma imzalayan Hindistan, bu tarihten itibaren ABD’nin yaptırım tehditlerine maruz kalıyor.

ABD Kongresinin 2017 yılında çıkardığı CAATSA, Rus savunma ve istihbaratına ilişkin kurum ve kuruluşlarla iş yapan üçüncü ülke ve şirketlere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR