ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Umman Açıklaması: Saldırıdan İran Sorumlu

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Umman Körfezi'ndeki iki petrol tankerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tuttuklarını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Umman Açıklaması: Saldırıdan İran Sorumlu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Bakanlıkta basın toplantısı düzenledi.

İran'ın uzun zamandır Hürmüz Boğazı'ndaki petrol akışını sabote ettiğini, şimdi ise her noktada benzer saldırılar düzenlediğini öne süren Pompeo, son 2 aydır İran tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen saldırılara atıfta bulundu.

"ULUSLARARASI BARIŞ VE GÜVENLİĞE AÇIK BİR TEHDİT"  

Pompeo, İran'ın Umman Körfezi'ndeki iki petrol tankerine yapılan son saldırılardan da sorumlu olduğunu belirterek, "Elimizdeki istihbari bilgilere, saldırıyı düzenlemek için kullanılan silahlara ve profesyonelliğe baktığımızda İran'ın sorumlu olduğunu görüyoruz. Bölgede bu karmaşık saldırıyı düzenleyecek kaynak ve yeteneğe sahip herhangi vekil bir grup yok. Bu saldırı, İran'ın ABD ve ortaklarına karşı düzenlediği tehlikeli saldırılardan sadece bir tanesi. Bu provoke edici saldırılar, denizcilikteki 'sefer özgürlüğü' kurallarının yanı sıra uluslararası barış ve güvenliğe açık bir tehdit oluşturmaktadır." ifadelerini kullandı.

İKİ BÜYÜK PETROL TANKERİNDE PATLAMALAR MEYDANA GELMİŞTİ  

Umman Körfezi'nde sabah saatlerinde iki büyük petrol tankerinde patlamalar meydana gelmişti. Tankerlerdeki 44 kişilik mürettebat, İran arama kurtarma ekiplerince kurtarılarak, İran'ın Hürmüzgan eyaletine bağlı Cask Limanı'na götürülmüştü.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri