ABD liderliğindeki Suriye koalisyonunun sözcüsü Çarşamba günü kuzeydoğudaki Tal Abyad kasabasını kimin kontrol ettiği sorularına cevap vermeyi reddetti. Salı günü, Türk ordusu, PKK terör örgütünün Suriye şubesi YPG'nin mevkilerini bombaladı. Pentagon sözcüsü Komutan Sean Robertson, Daesh'i yenmenin en önemli görevine odaklanmak için tüm partilere çağrıda bulundu. Tal Abyad'ın kimin kontrolünde olduğu sorulduğunda, ABD liderliğindeki Birleşik Ortak Görev Gücü sözcüsü Albay Sean J. Ryan şunları söyledi: “Koalisyon, Suriye Demokratik Güçleri [SDF] aracılığıyla çalışıyor, askeri hareketlere ve planlara onlar karar veriyor. " dedi.
Şehirdeki en son durum ve kuvvetlerin SDF üyeleri olup olmadığı sorulduğunda, Ryan, SDF'nin koalisyon üyelerinin bölgeyi Türk bombardımanına son vermesini talep eden bir ifadeyle yanıtladı. Sözcü, şu anda Tal Abyad'ın kontrolünün YPG mi yoksa SDF’de mi olduğu sorulduğunda kasabada “yeni bir güncelleme” olmadığını söyledi. Ryan, Tal Abyad'da Türk bombardımanının hedef aldığı güçleri açıklamak istendiğinde de cevap vermedi.

Pazar günü, Türk ordusu kuzey Suriye'deki Fırat Nehrinin doğusundaki Zor Magar bölgesinde PKK / YPG mevkilerini vurmuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.