Dünya Bankası, Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisine yönelik büyüme tahminin bu yıl için yüzde 2,7’den yüzde 3,2’ye, 2024 yılı için yüzde 4’ten yüzde 4,3’e yükseltti.

07.04.2023-11:58 - (Son Güncelleme: 07.04.2023-12:08)

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya bölgesi için hazırladığı Ekonomik Güncelleme Raporu’nu yayımladı. Türkiye ekonomisine yönelik tahminlerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl için yüzde 3,2 ve gelecek yüzde 4,3 büyümesinin beklediği bildirdi.

AA’da yer alan habere göre, Dünya Bankası, ocak ayında yaptığı tahminler doğrultusunda, Türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 2,7 ve 2024’te yüzde 4 büyüyeceğini tahmininde büyümüştü.

2025'te yüzde 4,1 büyüyeceği tahmin edildi

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2025’te ise yüzde 4,1 büyüyeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Türkiye’de 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin yaklaşık 34,2 milyar dolarlık hasara neden olduğunu tahmin edildiğini yer alan raporda, bunun ülkenin 2021’deki Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'sının (GSYH) yüzde 4'üne denk geldiği aktarıldı.

Büyüme tahmini yükseltildi

Raporda, tüm iyileşme ve yeniden yapımı aşamasında gerçek maliyetinin doğrudan hasarın iki katı kadar olabileceğini aktararak devletin devam eden yeniden inşa çalışmaları için hanehalklarıne ve yatırımlara sağladığı destekle birlikte büyüme oranının 2024-2025 yıllarında ortalama yüzde 4,2’ye çıkmasının beklediği ifade edildi.

Avrupa ve Orta Asya bölgesinde ekonomik faaliyetin bu yıl durgun seyretmesi bekleniyor

Öte yandan raporda, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın devam eden etkileri, inatçı bir şekilde yüksek seyreden enflasyon ve sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle Avrupa ve Orta Asya bölgesinde ekonomik faaliyetin bu yıl durgun seyretmesinin beklendiği aktarıldı.

Avrupa ve Orta Asya bölgesi ekonomisinin 2022'de yüzde 1,2 büyüdüğünün tahmin edildiği belirtilen raporda, bölge ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerinin bu yıl için yüzde 1,4, 2024 ve 2025 yılları için yüzde 2,7 olduğu kaydedildi.

4,3'e yükseldi 

Dünya Bankası, ocak ayındaki tahminlerinde, Avrupa ve Orta Asya bölgesi ekonomisinin 2023'te yüzde 0,1 ve 2024'te yüzde 2,8 büyümesini öngörmüştü. Raporda, bölge ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme beklentisindeki artışın Rusya ekonomisindeki daralmada gözlenen gevşemeden ve Ukrayna'nın görünümündeki iyileşmeden kaynaklandığı aktarıldı.

Bankanın raporunda, enflasyonun düşmesi, iç talebin toparlanması ve dış ortamın iyileşmesiyle birlikte, bölgesel büyüme hızının 2024-2025 yıllarında ortalama yüzde 2,7'ye çıkmasının beklendiği bildirildi.

Ukrayna'da devam eden savaşın etkisi

Görünümün hala oldukça belirsiz olduğuna işaret edilen raporda, Ukrayna'da devam eden savaşın tırmanması, gıda ve enerji fiyatlarının artmaya devam etmesi, küresel olarak veya bölgede faiz artışlarının hızlanması veya bölgeye sermaye akışlarının ani bir şekilde tersine dönmesi durumunda, 2023 yılındaki büyümenin daha da zayıf gerçekleşebileceği ifade edildi.

Raporda, bazı gelişmiş ekonomilerde bankacılık alanında yaşanan mevcut gelişmelerin büyüme üzerinde etkileri olabileceği uyarısında da bulunuldu.

Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal