Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde Türkiye 43. Oldu!

Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde Türkiye 17 sıra birden yükselerek 43. oldu.

31.10.2018-21:20 - (Son Güncelleme: 31.10.2018-21:11)

Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde Türkiye 17 sıra birden yükseldi. Türkiye 190 ülke arasında 43. oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dünya Bankası'nın 2019 yılı İş Ortamı Raporu'nun bugün açıklandığını belirterek, "Bu rapor, pek çoğunuzun aşina olduğu üzere ülkelerin yatırım ortamlarını inceleyerek, karşılaştırmalı bir İş Yapma Kolaylığı Endeksi hazırlıyor. Buna göre ülkemiz 190 ülke arasında bir önceki rapora göre 17 sıralık bir iyileşme göstererek 43'üncü sırada yer almıştır. Söz konusu iyileşme sonrası geldiğimiz yer son 15 senenin rekorudur" açıklamasını yaptı.

Dünya Bankası'nın 2019 yılı İş Ortamı Raporu'nun bugün açıklandığını kaydeden Bakan Varank şu sözleri sarf etti;

"REFAH ARTIŞI, YATIRIM VE ÜRETİMLE MÜMKÜN OLACAKTIR"

Ekonomimizin daha üst basamaklara tırmanması ve kalıcı refah artışları, ancak daha fazla yatırım ve üretimle mümkün olacaktır. Bu yüzden gerek yerli, gerekse yabancı yatırımcıların daha fazla doğrudan yatırım yapması için çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz.

TÜRKİYE 190 ÜLKE ARASINDA 43'ÜNCÜ SIRADA YER ALMIŞTIR"

Bu rapor, pek çoğunuzun aşina olduğu üzere ülkelerin yatırım ortamlarını inceleyerek, karşılaştırmalı bir İş Yapma Kolaylığı Endeksi hazırlıyor. Buna göre ülkemiz 190 ülke arasında bir önceki rapora göre 17 sıralık bir iyileşme göstererek 43'üncü sırada yer almıştır. Söz konusu iyileşme sonrası geldiğimiz yer son 15 senenin rekorudur.

"SON DERECE OLUMLU BİR GELİŞMEDİR"

Küresel ticaret savaşlarının gündemi şekillendirdiği, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin doğrudan yatırım çekmek için büyük bir rekabet içinde olduğu bir dönemde Türkiye'nin gösterdiği 17 basamaklık ilerleme son derece olumlu bir gelişmedir. Ülkemizin son bir yılda yatırım ortamını geliştirmek adına attığı büyük adımlardan bazılarının henüz iş hayatına tam yansımadığı düşünüldüğünde önümüzdeki yıllarda İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde daha da yukarı çıkmamız bu sürecin doğal sonucu olacaktır.

Son Dakika Gündem Haberleriiçin aşağı kaydırın

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR