Dolar ve euro’da yeni rekor: Akaryakıt fiyatları yarın değişiyor

Dolar ve euro kurunun yaşadığı büyük artış akaryakıt fiyatlarında yeni bir değişimi de beraberinde getirdi. Buna göre motorin fiyatlarına yarından itibaren büyük bir zam yapılacak.

06.06.2023-10:41 - (Son Güncelleme: 06.06.2023-17:29)

Brent petrol fiyatları ve döviz kurundaki hareketlenme sebebiyle araç sahipleri gözlerini akaryakıt fiyatlarına çevirdi. Akaryakıt sektöründen alınan son bilgilere göre beklenen fiyat değişimi motorinden geldi. Buna göre motorin fiyatlarına 7 Haziran 2023 Çarşamba gününden itibaren 1 lira 36 kuruşluk bir zam yapılacak.

Motorine dev zam

NTV'nin sektör kaynaklarından aktardığı bilgiye göre; motorin grubunda 7 Haziran Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere 1,36 lira fiyat artışı bekleniyor.

Benzin fiyatlarında herhangi bir zam veya indirim yapılması beklenmiyor.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

İstanbul'da motorin litre fiyatı 21.28 liradan satılıyor.

Benzinin litresi ise ortalama 19.38 liradan satılıyor.

Motorine Zam Geliyor

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Dolar ve euro’da yeni rekor

Bu hafta tarihinde ilk kez 21 L sınırını aşan dolar/TL, salı gününde 21,6744 seviyesine ulaşarak rekor yeniledi.

Bir süredir 22 TL'nin üzerinde işlem gören euro ise, bugün tarihi zirvesini gördü. Euro, 23 TL eşiğini ilk kez geçerek, 23,7115 seviyesine kadar çıktı.

Dolar şu anlık 21,44'ten, euro 23,15'ten gram altın ise 1.351 TL'den işlem görüyor.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal