Dolandırıcılar 10 dakikada 300 bin lira çaldı: Hesabı eksiye düşen mağdurun çığlığı!

Samsun'da yaşanan bir dolandırıcılık vakası, Ali Akbaş'ın (48) telefonunun hacklenerek mobil bankacılık hesabına girilmesiyle ortaya çıktı. İlk belirlemelere göre, 4 Mayıs gecesi saat 02:47'de gerçekleşen olayda, dolandırıcılar Akbaş'ın adına kredi çekti ve nakit avans hesabını da kullanarak yaklaşık 300 bin lirayı farklı hesaplara gönderdi.

16.05.2024-14:01 - (Son Güncelleme: 16.05.2024-14:23) Dolandırıcılar 10 dakikada 300 bin lira çaldı: Hesabı eksiye düşen mağdurun çığlığı!

Samsun’da yaşayan Ali Akbaş, hiç beklemediği bir dolandırıcılık vakasıyla güne başladı.Sabah uyandığında telefonunu açamayan Akbaş, arızalı olduğunu düşünerek tamirciye götürdü. Ancak telefonunda herhangi bir sorun bulunamadı. Bunun üzerine eve dönen Akbaş, mobil banka hesaplarını geri yükleyip giriş yaptığında büyük bir şok yaşadı. Hesabının ekside olduğunu ve kredi çekildiğini fark eden Akbaş, derhal polis merkezine giderek şikayetçi oldu. Aynı zamanda banka ile iletişime geçen Akbaş'ın hesabı bloke edildi. Asgari ücretle çalıştığını belirten Akbaş, bu kadar yüklü bir miktarı ödeyemeyeceğini dile getirerek olayın aydınlatılması için yetkililerden yardım istedi.

Akbaş'ın telefonu hacklenerek 300 bin lira çekildi: Mağdur yetkililerden yardım istiyor!

Akbaş, gece uyurken gerçekleşen olayı, "Telefonum arızalandı ve tamir için telefoncuya götürdüm. Telefoncu bana sorunu giderdikten sonra teslim etti. Ben de tekrar programları yükledim. Yüklediğimde büyük bir sorun ile karşılaştım. Telefonum ele geçirilmiş. İznim olmadan hesaplarıma giriş yapılmış. Hesabımdan hem nakit para hem de kredi çekilmiş. Sanki işlemi ben yapıyormuşum gibi hesabımı ele geçirip onay vermişler. 10 dakika 300 bin liralık işlem yaptılar. Olayı fark ettikten sonra polis merkezine gittim, ifade verdim ve şikayette bulundum. Hemen bankanın müşteri hizmetlerini aradım ve olayın ayrıntılarını öğrendim. Onlar da hemen hesabımı bloke ettiler. Şu an süreci bekliyoruz" şeklinde anlattı.


Akbaş'ın hesabından 300 bin lira çekilerek ikinci ve üçüncü şahıslara havale yapıldı

Dolandırıcıların çekilen paranın bir kısmını Akbaş'ın hesabından çekip ikinci ve üçüncü şahıslara havale yaptıkları belirlendi. Akbaş, "İkinci ve üçüncü şahıslara havale edilerek yapılmış. Banka da başlangıç aşamasında gerekli yazışmaları yaptı. Olay başımıza geldiğinde araştırma yaptık. İkinci ve üçüncü şahısların hesapları kiralanamıyormuş. Biz bunları hep okuyorduk bizim de başımıza geldi. Muhtemelen böyle bir uygulama var. Hesapları birileri adına kiraladılar, bu işlemi gerçekleştirdiler. Benim hesabımdan çekiliyor, başka hesaplara havale yapılıyor" şeklinde konuştu.

Akbaş'ın mailine müdahale edildi: Gelen iletiler çöp kutusuna atıldı

Akbaş, dolandırıcılığın ardında, telefonunda bir süre önce indirdiği bir programın olabileceğini düşündüğünü belirtti. Akbaş, "Yaklaşık bir ay önce bir program indirdim. Ondan olacağını düşünmüyorum. Programı da olay gerçekleşmeden bir hafta önce silmiştim. Mailime de müdahale edilmiş ve gelen kutusundakiler çöp kutusuna atılmış. Ben bunu daha sonra fark ettim. Yapan kişiler profesyonel çalışmış. 10 dakika içerisinde 300 bin lira dolandırdılar. Bu olayın kimsenin başına gelmesini istemem. Biz hep haberlerde okuyorduk. Bizim de başımıza geldi. Ben askeri ücret ile çalışan biriyim. Bunu ödeyecek durumum yok. Mağduriyetimin görülmesini ve giderilmesini rica ediyorum” dedi.


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal